Μάρτιος 2015
    « Φεβ   Απρ »

1. 27/02/380: Ο αυτοκράτορας του Βυζαντίου Μέγας Θεοδόσιος, με έδικτό του (διάταγμα) αναγνωρίζει τον χριστιανισμό ως επίσημη θρησκεία του ρωμαϊκού κράτους.

Το Γουρουνάκι και ο Φόβος (Παιδική Όπερα)

Ποιος είπε ότι η όπερα είναι ένα θέαμα που συναρπάζει μόνο τους μεγάλους; Το παρακάτω βίντεο μάς μιλά για την ανεκτικότητα-διαφορετικότητα με έναν τρόπο που ίσως δεν έχουμε συνηθίσει. Ευχαριστούμε θερμά τον συνάδελφο Νίκο Συμεωνίδη,ο οποίος υπογράφει τη μουσική και το λιμπρέτο,για την παραχώρηση της εξαιρετικής του δουλειάς.

O Ακάθιστος Ύμνος

Διανύουμε την τελευταία εβδομάδα των Χαιρετισμών, των ακολουθιών, δηλαδή, που είναι αφιερωμένες στην Παναγία. Με την ευκαιρία αυτή η μαθήτρια της Πέμπτης τάξης του σχολείου μας, Θεοδώρα Τρύφωνα, ετοίμασε μια εμπεριστατωμένη παρουσίαση για τον Ακάθιστο Ύμνο, που ψάλλεται αύριο το βράδυ, στους τελευταίους Χαιρετισμούς, σε όλες τις ορθόδοξες εκκλησίες της χώρας μας. Σε ευχαριστούμε θερμά […]

Απορρόφηση του ήχου

Φυσικά Ε΄ Δημοτικού Ήχος – ΦΕ4: Απορρόφηση του ήχου