Η εκδήλωσή μας για την επέτειο της 25ης Μαρτίου

Λίγα μόνο στιγμιότυπα από την σχολική εκδήλωση. Συγχαρητήρια στις δασκάλες μας και στα παιδιά της ΣΤ τάξης των σχολείων μας. Εδώ το μήνυμα του υπουργού για την σημερινή μέρα. Στο τέλος της σχολικής χρονιάς, οι φωτογραφίες θα σβηστούν.

Οι μικροί εξερευνητές

Η μαθητική εφημερίδα της Γ΄τάξης, φωτογραφημένη, καθώς, όντας σε χαρτί Α3 φτιαγμένη, δε χώραγε στο scanner μας.  Πολλά μπράβο στα παιδιά και τη δασκάλα τους, κα Αλεξάνδρα.

Ιστόπολις

Το ΙΣΤΟΠΟΛΙΣ (όπως διαβάσαμε στον οδηγό χρήσης) είναι ένα σύνθετο εργαλείο, που απευθύνεται στον μαθητή και τον εκπαιδευτικό, με πλούσιο περιεχόμενο (κείμενα, εικόνες και βίντεο), οργανωμένο με βάση συγκεκριμένες ενότητες. Στην παρούσα μορφή του περιλαμβάνει 78 ενότητες, που καλύπτουν θέματα από την προϊστορία μέχρι και τη σύγχρονη εποχή.  Κάθε ενότητα αποτελείται από: Το βασικό κείμενο […]

Αφιέρωμα στην Ελληνική Επανάσταση