Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού στο 88ο Δημοτικό Σχολείο

Ημέρα ξεχωριστή και δημιουργική η σημερινή στο 88ο Δημοτικό Σχολείο. Η 6η Μαρτίου έχει εδώ και λίγα χρόνια επιλεγεί από το Υπουργείο ως ημέρα δράσεων κατά του Σχολικού Εκφοβισμού. Οι μαθητές μας σήμερα μετέτρεψαν την πρόσοψη του σχολείου σε ένα μεγάλο κολάζ αποτυπώνοντας πρώτα τη γνώμη τους για το τι είναι ή τι θα έπρεπε να είναι το σχολείο. Κατόπιν έφτιαξαν σε χαρτόνια τις υπογραφές τους και τις κόλλησαν όλοι μαζί πάνω σε μεγάλους πίνακες από χαρτί του μέτρου, εκφράζοντας με αυτόν τον τρόπο τη δέσμευσή τους να συμβάλλουν στην εξάλειψη φαινομένων σχολικού εκφοβισμού εφόσον αυτά γίνουν αντιληπτά.  Η Β΄τάξη μας επέλεξε τη σημερινή ημέρα για να παρακολουθήσουν οι μαθητές την αφιερωμένη στην καταπολέμηση του bullying παράσταση του Κώστα Βουτσά “Ένας στρογγυλοκέφαλος στη χώρα των μυτεροκέφαλων“. Η ΣΤ’ τάξη μυήθηκε στις έννοιες, στην περιπτωσιολογία και στη σωστή στάση αντιμετώπισης περιστατικών σχολικής βίας και εκφοβισμού. Με μεγάλη έμφαση καταπιάστηκε με το θέμα και η Τρίτη μας τάξη, με ιδιαίτερα εντυπωσιακά αποτελέσματα μάλιστα, καθώς τα παιδιά έδειξαν να προβληματίζονται αρκετά από τις ιστορίες που αναγνώστηκαν.

Μέσα σ΄όλα τ΄άλλα σήμερα είχαμε και τη συμμετοχή της Ε΄και της ΣΤ΄στο διαγωνισμό της Μαθηματικής Εταιρείας, ενώ το απόγευμα έγινε και η πρώτη συνάντηση της καινούργιας μας σχολής γονέων!