Εθνικοί Διατροφικοί Οδηγοί από το Ινστιτούτο Prolepsis

Το Ινστιτούτο Προληπτικής, Περιβαλλοντικής και Εργασιακής Ιατρικής, Prolepsis είναι μια αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία που δραστηριοποιείται στο χώρο της Δημόσιας Υγείας από το 1990.
Το Ινστιτούτο σχεδιάζει, οργανώνει και υλοποιεί ερευνητικά, εφαρμοσμένα και εκπαιδευτικά προγράμματα, στους τομείς της επιδημιολογίας, της περιβαλλοντικής και εργασιακής υγείας και της προαγωγής της υγείας, πολλά από τα οποία συγχρηματοδοτούνται από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

δεκάλογος της διατροφής

Ο Δεκάλογος της σωστής διατροφής.

Μία απ’ τις δράσεις του Ινστιτούτου είναι και η κατάρτιση των Εθνικών Διατροφικών Οδηγών για όλες τις ηλικιακές ομάδες. Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να τους μελετήσει εδώ ή να τους “κατεβάσει” στον υπολογιστή του και να τους εκτυπώσει.

Βασική προϋπόθεση της κατανόησης των Οδηγών αποτελεί η Διατροφική πυραμίδα. Πριν ασχοληθείτε, λοιπόν, με το θέμα επισταμένως, δοκιμάστε να πληροφορηθείτε αρχικά στην εφαρμογή κάτω.

πυραμίδα

Κλικ στην εικόνα για να γνωρίσεις την Πυραμίδα της Διατροφής, μια δημιουργία από τους Ξερόλες της Πρωτοβάθμιας…