Ιανουάριος 2015

16/4/1972: Εκτοξεύεται από το Κέιπ Κένεντι της Φλόριντα το διαστημόπλοιο «Απόλλων 16» με κατεύθυνση τη Σελήνη

Τι είναι η Μονάδα Εφηβικής Υγείας (Μ.Ε.Υ.)

H Μονάδα Εφηβικής Υγείας (Μ.Ε.Υ.), της Β΄ Παιδιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, Νοσοκομείο Παίδων «Π. & Α. Κυριακού» ιδρύθηκε τον Οκτώβριο του 2006, υπό τη Διεύθυνση του Καθηγητού Παιδιατρικής κου Ανδρέα Κωνσταντόπουλου και με ιδρυτική Επιστημονική Υπεύθυνο την Παιδίατρο κα Αρτέμιδα Κ. Τσίτσικα. Στεγάζεται στον 6ο όροφο του παραρτήματος του Νοσοκομείου Παίδων «Παν. & Αγλ. Κυριακού», στην οδό Μεσογείων, αριθμός 24.

Η λειτουργία της βασίζεται στις οδηγίες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (Π.Ο.Υ.) για τις «φιλικές» προς τους εφήβους υπηρεσίες.
Προσέρχονται έφηβοι (11-18 ετών) με οποιοδήποτε οργανικό ή ψυχοκοινωνικό αίτημα, μαθησιακές δυσκολίες, ή και για απλή συμβουλευτική, πρόληψη, σεξουαλική αγωγή, εμβολιασμούς κ.λ.π. Από τον Φεβρουάριο του 2013, η Μ.Ε.Υ. λειτουργεί και ως επίσημο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο του Υπουργείου Υγείας.

Στην ηλεκτρονική διεύθυνση εδώ, η Μ.Ε.Υ. έχει αναρτήσει εννέα (9) ενημερωτικά φυλλάδια με τίτλο «τι συμβαίνει στην εφηβεία;» που μπορούν να αξιοποιήσουν οι γονείς,  οι εκπαιδευτικοί, οι  μαθητές και αφορούν στα θέματα της διατροφής, του διαδικτύου, της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης, των εξαρτησιογόνων ουσιών, του εκφοβισμού και των εμβολιασμών.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε το επίσημο site της Μ.Ε.Υ. εδώ!