Η Δ΄τάξη στα Μπισκότα Παπαδοπούλου

Εντυπώσεις των μαθητών της Δ΄τάξης από την επίσκεψη της Πέμπτης που μας πέρασε (15/1) στα Μπσικότα Παπαδοπούλου:

“Χθες πήγαμε στο Εργοστάσιο Παπαδοπούλου. Ήρθαν όλα τα παιδιά από την τάξη μου. Όταν φθάσαμε ήταν ένας ξεναγός και μας εξήγησε πως λειτουργεί το εργοστάσιο. Μετά μας έδωσαν να φορέσουμε όλοι στολή και σκούφο. Φόρεσαν ακόμα και οι δάσκαλοι! Πλύναμε τα χέρια μας και βάλαμε απολυμαντικό. Δοκιμάσαμε κριτσίνια, μπισκότα και κρακεράκια και μας έδειξαν πώς φτιάχνονται. Είδαμε ένα video και μας μίλαγε ο Μπισκοτένιος! Μάθαμε τι είναι ένα μπισκότο, από ποια συστατικά φτιάχνεται και ποιο ήταν το πρώτο μπισκότο. Με τον Μπισκοτένιο παίξαμε όλοι μαζί κι ένα παιχνίδι”.

“Όλα κινούνταν αυτόματα πάνω σε λωρίδες… υπήρχαν φούρνοι με μήκος 40 μέτρων.. φτιάξαμε και ψήσαμε δικά μας μπισκότα για να σταλούν σε ένα ορφανοτροφείο… Φυσικά φάγαμε κιόλας μπόλικα. Στο  τέλος μας έδωσαν ωραία δώρα και γράψαμε σε ένα μεγάλο βιβλίο τις εντυπώσεις μας. Περάσαμε όλοι πολύ καλά. Εύχομαι να ξαναπάμε! Νομίζω ότι ήταν η καλύτερη εκδρομή”!

Στιγμιότυπα

IMG_3801_resize_resize