Οκτώβριος 2014
    « Σεπ   Νοέ »

1. 27/11/1922: Καταργείται η ελληνική αρμοστεία στην Κωνσταντινούπολη και ανταλλάσσονται οι πληθυσμοί Μικράς Ασίας και Μακεδονίας.

Greek Shadows: Ένα ταξίδι του θεάτρου Σκιών μέσα στον χώρο και τον χρόνο

Διαβάσαμε σχετικά:

«H πρωτότυπη διαδραστική παρουσίαση του θεάτρου σκιών στην ιστοσελίδα της συγγραφέως Ντορίνας Παπαλιού (www.greekshadows.gr), προβάλλει με ζωντάνια το συναρπαστικό ταξίδι του θεάτρου σκιών μέσα στο χώρο και στο χρόνο, από την Ανατολή στη Δύση και από το παρελθόν στο παρόν. Μέσα από κείμενα, εντυπωσιακό φωτογραφικό υλικό και σύντομα βίντεο, η ιστοσελίδα χτίζει μια συνολική εικόνα του θεάτρου σκιών με κύρια έμφαση στους δημιουργούς και τις παραστάσεις του ελληνικού Καραγκιόζη, από τη γέννησή του μέχρι σήμερα.

Το πλούσιο υλικό, που περιλαμβάνει ανέκδοτες μέχρι σήμερα συλλογές από φιγούρες, σε συνδυασμό με τον εξαιρετικά σύγχρονο και ζωντανό γραφιστικό σχεδιασμό, προσφέρει μια καινούργια εμπειρία στη μελέτη του θεάτρου σκιών. Απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες. Εξαιρετικά χρήσιμο ως διδακτικό υλικό για τους μαθητές των σχολείων. Η προσπάθεια αυτή της κας Παπαλιού ήταν υποψήφια στην Τελική Λίστα για το Βραβείο Εrmis ως «Καλύτερης Ιστοσελίδας για Εκπαιδευτική Χρήση»

Κλικ στην εικόνα!

Πηγή: Πολιτισμός και Τέχνες στην Εκπαίδευση  https://blogs.sch.gr/varvan/