Ιούνιος 2014
    « Μαΐ   Ιούλ »

1. 24/10/: Ημέρα του ΟΗΕ
      Ο όρος «Ηνωμένα Έθνη» είναι αμερικανικής εμπνεύσεως και συγκεκριμένα του προέδρου Ρούζβελτ, ο οποίος αναφερόταν κατ αρχάς στις συμμαχικές δυνάμεις κατά του ʼξονα. Έπειτα από διαβουλεύσεις τριών ετών, στις 24 Οκτωβρίου του 1945, τα Ηνωμένα Έθνη μετεξελίχθηκαν σε μια «παγκόσμια ένωση κρατών ταγμένη στην προώθηση της συνεργασίας στο διεθνές δίκαιο, την ασφάλεια και την ειρήνης, την οικονομική ανάπτυξη και την κοινωνική ισότητα».

Παλιά επαγγέλματα

Με θέμα τα παλιά επαγγέλματα, σας παρουσιάζουμε τις τελευταίες εργασίες των μαθητών της Έκτης τάξης του σχολείου μας. Η δημοσίευσή τους καθυστέρησε λόγω φόρτου εργασίας, αλλά αυτό δε μειώνει στο ελάχιστο την αξία τους. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που εργάστηκαν τόσο σκληρά κατά τη διάρκεια ολόκληρης της χρονιάς και παρουσίασαν στην ολομέλεια της τάξης τις εργασίες τους είτε αυτές ήταν πολυμεσικές είτε όχι. Ήταν όλες τους εξαιρετικές

Ας ξεφυλλίσουμε, λοιπόν, τις τελευταίες εργασίες των παιδιών όχι μόνο για τη σχολική χρονιά αλλά και για ολόκληρο το Δημοτικό κι ας ευχηθούμε να έχουν ένα ξεκούραστο και πολύ ευχάριστο καλοκαίρι, για να αντεπεξέλθουν με την ίδια θέληση και προθυμία στις απαιτήσεις της επόμενης βαθμίδας.

Καλό καλοκαίρι, παιδιά!

Μια απάντηση προς “Παλιά επαγγέλματα”

1. Ωραία δουλειά!