“Έχω δικαίωμα να πω μια ιστορία;”

Έχω δικαίωμα να πω μια ιστορία;” : Ένα βιβλίο που διαβάσαμε με αμείωτο ενδιαφέρον απ’ την αρχή ως το τέλος. Μας άρεσε! Έτσι απλά. Και σας συστήνουμε να το διαβάσετε κι εσείς παιδιά. Άλλωστε για σας γράφτηκε κυρίως και επωφελούμαστε κι εμείς οι μεγάλοι.

Η  Άννα Μερτζάνη, η συγγραφέας του βιβλίου και εκπαιδευτικός ταυτόχρονα, παρουσιάζει με έναν ιδιαίτερα άμεσο τρόπο την ιστορία οκτώ παιδιών που οι περιπέτειές τους και τα απρόσμενα γεγονότα που τους συνέβησαν, τα οδήγησαν σε μια σημαντική προσωπική ανακάλυψη: Τα Δικαιώματά τους! Η Ίρις Σαμαρτζή βρίσκεται πίσω από την πολύ ενδιαφέρουσα εικονογράφηση του βιβλίου, η οποία μας έδωσε την ιδέα για τα σκηνικά, που δημιούργησε ο Λευτέρης Λαζαρόπουλος, μαθητής του Στ1΄,  για τη γιορτή αποφοίτησης της ΣΤ τάξης του σχολείου μας. Το ίδιο και τα θεατρικά δρώμενα της εκδήλωσης, τα οποία βασίζονται στο συγκεκριμένο βιβλίο, και φέρουν τη σφραγίδα της συγγραφέως.

Ευχαριστούμε θερμά την κα Μερτζάνη για την ανταπόκρισή της και την πολύτιμη βοήθεια που μας προσέφερε!

[-----4.jpg]

Ένα ενδιαφέρον βιβλίο για παιδιά από 10 ετών. Εκδόσεις Απόπειρα.

Δείτε κάτω τη δυναμική δραματοποίηση αποσπασμάτων του βιβλίου από την παρουσίασή του στο βιβλιοπωλείο Ιανός.