5ος Μαθητικός Διαγωνισμός Ορθογραφίας 88ου Δημ. Σχολείου

Διεξήχθη την προτελευταία μέρα του διδακτικού έτους και ο 5ος  μαθητικός διαγωνισμός ορθογραφίας του 88ου Δημοτικού Σχολείου ανάμεσα στους μαθητές της Ε΄ τάξης. Αυτή τη φορά οι μαθητές διαγωνίστηκαν μπροστά σε ενθουσιώδες κοινό, αυτό των μαθητών και μαθητριών της Δ΄ τάξης που μυήθηκαν με αυτόν τον τρόπο στον διαγωνισμό για να πάρουν μέρος του χρόνου με τη σειρά τους.

Ο διαγωνισμός ήταν επίπονος αφού όλοι οι μαθητές ήταν καλά προετοιμασμένοι. Στο ομαδικό τα κορίτσια νίκησαν τα αγόρια με 4-3 αλλά στο ατομικό τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα αφού ο νικητής αναδείχθηκε στον 16ο γύρο!

Η τελική τριάδα ήταν η Έλενα Χατζηγεωργίου (μπράβο Έλενα), ο Ιγνάτιος Τακτικός (μπράβο Ιγνάτιε) και ο Κώστας Δημητριάδης ο οποίος αναδείχθηκε και τελικός μεγάλος νικητής του διαγωνισμού! Μπράβο Κώστα!! Η λέξη – κλειδί για την ανάδειξη του νικητή ήταν “απορρυπαντικό”!

Συγχαρητήρια στη δασκάλα μας, κα Αργυρώ Πλέντζα, που οργάνωσε με κάθε λεπτομέρεια τον διαγωνισμό. Μάλιστα του χρόνου επιδιώκουμε να του δώσουμε διασχολικό χαρακτήρα, να προσκαλέσουμε δηλαδή μαθητικές ομάδες από γειτονικά σχολεία για να συναγωνιστούμε (και φυσικά να τις νικήσουμε!).

IMG_3128_resize

Όλοι έτοιμοι για το διαγωνισμό!

IMG_3130_resize

Νικήτριες τα κορίτσια στο ομαδικό!

IMG_3132_resize

Όλα τα παιδιά έκαναν μεγάλη προσπάθεια!

12 σχόλια προς “5ος Μαθητικός Διαγωνισμός Ορθογραφίας 88ου Δημ. Σχολείου”

1. Ευχαριστώ για τη νίκη στο λογαριασμό!!!

2. Εννοούσα διαγωνισμό καμιά φορά τα κάνω λάθος.

3. Μπράβο Κώστα που νίκησες και μπράβο σε όλη την πεέμπτη τάξη

4. Ευχαριστώ Κώστα εύχομαι κι εσύ το το ίδιο!!!

5. Δεν ξέρω μπορεί όλα είναι πιθανά.

6. Όποτε θέλω θα σε παίρνω.

7. Ιγνάτιε ο κύριος Μανώλης μας παρακολουθεί

8. Το ξέρω