Ιούνιος 2014
    « Μαΐ   Ιούλ »

1. 18/10/1979: Η Σουηδική Ακαδημία τιμά με το βραβείο Νόμπελ Λογοτεχνίας τον ποιητή Οδυσσέα Ελύτη.

Γεωγραφικά Διαμερίσματα και Παραδοσιακή Ενδυμασία

Ολοκληρώθηκε με πανηγυρικό τρόπο το πολιτιστικό πρόγραμμα της Δ΄τάξης μας «Γεωγραφικά Διαμερίσματα και Παραδοσιακή Ενδυμασία». Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε σε δημιουργική συνεργασία με την Δ΄τάξη του συστεγαζόμενου σχολείου.   Την Τετάρτη που μας πέρασε, 11/6, έγινε η επίσημη παρουσίαση του προγράμματος στους γονείς των μαθητών μέσω μιας όμορφης εκδήλωσης που παρουσίασαν οι δάσκαλοι των τμημάτων της Δ΄τάξης, κος Κίτσιος Βασίλειος και κα Ζευκιλή Άννα μαζί με τις καθηγήτριες της Φυσικής Αγωγής, κα Ντάτση Αλεξία και κα Βηλαρά Αθανασία. Δράσεις, στιγμές και φωτογραφικά στιγμιότυπα από την εκδήλωση μπορείτε να δείτε παρακάτω.

1. Μια εξαιρετική πολυμεσική παρουσίαση που κατασκεύασε ο δάσκαλός μας, κος Κίτσιος Βασίλειος.

2. Το πρόγραμμα της εκδήλωσης (κλικ)

3.Κουΐζ για το γνωστικό μέρος του προγράμματος!

4. Το ντύσιμο της κούκλας: Τα παιδιά με τη βοήθεια των γυμναστριών έντυσαν μια κούκλα με τη γυναικεία φορεσιά της Δεσφίνας Φωκίδας και με την αντρική φορεσιά της Κρήτης. Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν στίς 28/5.

5. Η εκδήλωσή μας: Στιγμιότυπα

6. Η εκδήλωσή μας:Βίντεο