Απρίλιος 2014
    « Μαρ   Μαΐ »

1. 16/02/1985: Εγκαινιάζεται το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, παρουσία 12.000 φιλάθλων, κατά την τελετή έναρξης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κλειστού Στίβου

Παλιά επαγγέλματα

Μνήμες παλιότερης εποχής ξυπνούν μέσα από μια θαυμάσια παρουσίαση επαγγελμάτων που έχουν ολοκληρωτικά και ανεπιστρεπτί χαθεί αλλά και μερικών που σε πείσμα των καιρών εξακολουθούν να υπάρχουν σε κάποιες περιοχές  δίνοντας μια όμορφη πινελιά, έναν γραφικό τόνο, στην τεχνολογικά κυριευμένη εποχή μας. Γυρίζουμε περί τα 70 χρόνια πίσω ή κι ακόμη παλαιότερα, σε μια δύσκολη εποχή, με πολλή φτώχεια, μεγάλη προσπάθεια για τα απλά καθημερινά πράγματα, μόχθο για το μεροκάματο αλλά και ανοιχτούς  ανθρώπους  με καλή καρδιά και φιλότιμο, έτοιμους να παλέψουν τίμια για τη ζωή.

Η παρουσίαση δημοσιεύεται με αφορμή το σχετικό μάθημα της Γλώσσας της ΣΤ’ τάξης για επαγγέλματα που χάθηκαν, για να γνωρίσουν οι μαθητές πως ήταν η ζωή παλαιότερα, κάτι που για τη σημερινή γενιά, την μεγαλωμένη μέσα στην αφθονία, φαντάζει ολοκληρωτικά ξένο κι απόμακρο, χωρίς πάραυτα να είναι και πολύ μακρινό και ελπίζοντας να γίνει αφορμή να εκτιμήσουμε τα σημερινά αγαθά της τεχνολογίας και της προόδου αλλά κυρίως να μάθουμε να τα χρησιμοποιούμε με σύνεση.

Ευχαριστούμε τον συνάδελφο κύριο Γιάννη Σουδία για την πραγματικά πολύ καλή δουλειά του.