Απρίλιος 2014
    « Μαρ   Μαΐ »

1. 26/02/1911: Σοβαρές συγκρούσεις προκαλεί η συζήτηση στην αναθεωρητική Βουλή για τη γλώσσα στην οποία θα γραφτεί το Σύνταγμα. Οι φοιτητές διαδηλώνουν εναντίον των απόψεων του Κωστή Παλαμά, που δηλώνει κοροϊδευτικά: «Είμαι στρογγυλά και χτυπητά, μαλλιαρός απολύτως».

Διεθνής διαγωνισμός δοκιμίου για μαθητές

children_around_the_world,_multiculturalΟ Οργανισμός Goi Peace Foundation στην Ιαπωνία και η UNESCO ανακοίνωσαν ότι διοργανώνουν Διεθνή Διαγωνισμό Δοκιμίου με θέμα: «Ο ρόλος μου ως Πολίτης της Γης».  Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και η συμμετοχή σε αυτόν είναι προαιρετική. Το δοκίμιο έκτασης έως 700 λέξεις μπορεί να υποβληθεί στην αγγλική ή στη γαλλική ή στην ισπανική ή στη γερμανική γλώσσα.  Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το θέμα, τους όρους συμμετοχής, τα βραβεία κ.λ.π, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται την ιστοσελίδα www.goipeace.or.jp  ή να διαβάσουν τη σχετική εγκύκλιο εδώ.