Απρίλιος 2014
    « Μαρ   Μαΐ »

1. 26/05/1770: Λήγει άδοξα η επαναστατική προσπάθεια των Ορλόφ και των Ελλήνων της Πελοποννήσου.

Πώς το λίπος στη διατροφή των παιδιών επηρεάζει τις μαθησιακές ικανότητες

Η υψηλή σε λίπος δίαιτα φαίνεται να συνδέεται με την εμφάνιση μαθησιακών δυσκολιών στην παιδική ηλικία, αλλά και να προδιαθέτει την εμφάνιση της διαταραχής ελλειμματικής προσοχής και υπερκινητικότητας (ΔΕΠΥ) στα παιδιά, σύμφωνα με αποτελέσματα που δημοσιεύτηκαν από το πανεπιστήμιο του Ιλινόις στο επιστημονικό περιοδικό Psychoneuroendocrinology. Συγκεκριμένα, οι ερευνητές βρήκαν ότι η κατανάλωση μιας υψηλής σε […]

Διανομής φρούτων συνέχεια

Σύμφωνα με ενημέρωση που λάβαμε από την εταιρεία Euricom, η οποία διεξάγει το Πρόγραμμα Κατανάλωσης Φρούτων στα Σχολεία, την Παρασκευή 2 Μαΐου θα γίνει διανομή πορτοκαλιών και την Δευτέρα 5 /5 διανομή μήλων σε όλους τους μαθητές των σχολείων μας.