Απρίλιος 2014
    « Μαρ   Μαΐ »

1. 28/02/1770: Ο Θεόδωρος Ορλόφ καταπλέει στη Μάνη και παρακινεί τους κατοίκους της να εξεγερθούν κατά των Τούρκων.

Ερευνητική εργασία: Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Στα πλαίσια του αντίστοιχου μαθήματος των Μαθηματικών για την επεξεργασία δεδομένων και του προγράμματος «Μαθαίνω τα δικαιώματά μου-γίνομαι ενεργός πολίτης» οι μαθητές και οι μαθήτριες του Στ 1 του σχολείου μας σχεδίασαν και υλοποίησαν μια ερευνητική εργασία με θέμα την ασφάλεια στο διαδίκτυο. Τα παιδιά εργάστηκαν ομαδικά, με ζήλο και ενθουσιασμό πρωτόγνωρο. Συγκέντρωσαν 109 ερωτηματολόγια και τα επεξεργάστηκαν. Την παρουσίαση των αποτελεσμάτων σε ppt ανέλαβε ο Λευτέρης Λαζαρόπουλος, μαθητής του τμήματος και δεινός χρήστης των Η/Υ, τον οποίο και ευχαριστούμε θερμά και τον συγχαίρουμε για το επαγγελματικό σχεδόν επίπεδο της παρουσίασης της εργασίας! Ευχαριστούμε θερμά όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στην έρευνά μας και φυσικά τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς που τροποποίησαν το πρόγραμμά τους προκειμένου να μας διευκολύνουν.

Ως εκπαιδευτικός του τμήματος μεταφέρω μια φράση της Σμαράγδας Γ., μαθήτριας του τμήματος: «Κυρία, πολύ μ΄αρέσει αυτό που κάνουμε σήμερα!» Η δημόσια απάντησή μου: Κι εμένα, Σμαράγδα! Κι εμένα!

Ξεφυλλίστε κάτω την παρουσίαση των αποτελεσμάτων της μικρής μας έρευνας…