Απρίλιος 2014

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Δομήνικος Θεοτοκόπουλος (El Greco)

Η UNESCO, ο διεθνής οργανισμός για την εκπαίδευση, τον πολιτισμό και τις επιστήμες ανακήρυξε το έτος 2014 σαν επετειακό έτος αφιερωμένο στον μεγάλο Έλληνα ζωγράφο Δομήνικο Θεοτοκόπουλο, γνωστόν και ως El Greco, με αφορμή την συμπλήρωση 400 χρόνων από το θάνατό του φέτος στις 7 Απριλίου

Self-Portrait-1604-large

Δομήνικος Θεοτοκόπουλος Αυτοπροσωπογραφία

Ο Δομήνικος Θεοτοκόπουλος γεννήθηκε στον Χάνδακα, το σημερινό Ηράκλειο της Κρήτης το 1541, όταν βρισκόταν υπό βενετσιάνικη κατοχή. Οι γονείς του ήταν εύποροι και ορθόδοξοι.  Σπούδασε ζωγραφική και ζωγράφισε εικόνες στο ύφος της μεταβυζαντινής Κρητικής Σχολής με επιρροές από την ιταλική Αναγέννηση. Το 1567 έφυγε για την Βενετία όπου μαθήτευσε δίπλα στον μεγάλο Βενετό ζωγράφο Τιτσιάνο και εξοικειώθηκε με την τέχνη της βενετσιάνικης σχολής που χαρακτηρίζεται από το πλούσιο χρώμα. Από το 1570 έως το  1577 βρίσκεται στην Ρώμη και κατόπιν στο Τολέδο της Ισπανίας όπου κι εγκαθίσταται οριστικά.  Εκεί ανακαλύπτει τον βαθύτερο εαυτό του και δημιουργεί μια τέχνη με υψηλή πνευματικότητα συνδυάζοντας Βυζάντιο και Αναγέννηση. Πεθαίνει το 1614 στο Τολέδο χωρίς να γυρίσει στην πατρίδα του.

Τα έργα του τα υπέγραφε πάντοτε στα Ελληνικά και με βυζαντινούς χαρακτήρες:

“Δομήνικος Θεοτοκόπουλος ο Κρής εποίει”

Στο παρακάτω video της εκπαιδευτικής τηλεόρασης μπορείτε να παρακολουθήσετε μια εκτενή αναφορά στη ζωή και το έργο του μεγάλου ζωγράφου.

Κάνοντας κλικ στην εικόνα της Ανάστασης του Χριστού, μπορείτε να δείτε την πλήρη συλλογή των έργων του Δομήνικου Θεοτοκόπουλου.

The-Resurrection-1577-79

Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ