Απρίλιος 2014
    « Μαρ   Μαΐ »

1. 21/02/: Παγκόσμια Ημέρα Μητρικής Γλώσσας
      Η Παγκόσμια Ημέρα Μητρικής Γλώσσας καθιερώθηκε με πρωτοβουλία της UNESCO, για την προώθηση της γλωσσικής πολυμορφίας και τη διάσωση των ολιγότερο ομιλουμένων γλωσσών. Αφορμή για την υιοθέτησή της το 1999 από τη Γενική Συνέλευση της UNESCO στάθηκε η Σφαγή της Ντάκα στις 12 Φεβρουαρίου του 1952, όταν φοιτητές του Ανατολικού Πακιστάν (σημερινού Μπανγκλαντές) ξεσηκώθηκαν για να εμποδίσουν την κατάργηση της γλώσσας τους «Μπενγκάλι» και την υιοθέτηση της επίσημης πακιστανικής «Ουρντού». Η Αστυνομία έπνιξε τη διαμαρτυρία τους στο αίμα.

Εκκλησιασμός την Παρασκευή 11/4

Ενημερώνουμε τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών και μαθητριών μας ότι την Παρασκευή 11/4/2014 θα πραγματοποιηθεί εκκλησιασμός για όλες τις τάξεις του σχολείου μας.

Η Γ΄τάξη στον πόλεμο τη Τροίας

Στιγμιότυπα από την χθεσινή (8/4/14) επίσκεψη της Γ΄τάξης και την παρακολούθηση της παράστασης Τρωικός πόλεμος.

Ποιήματα για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο 2014

Το saferinternet.gr δημοσίευσε τα ποιήματα που διακρίθηκαν για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2014. Το σχολείο μας συμμετείχε στην ποιητική συλλογή με τις δημιουργίες της Δανάης Γεωργαντά και της Αικατερίνης Μπάλλου από το Στ1. Πολλοί μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας επιδόθηκαν στη δημιουργία ποιημάτων με θέμα το διαδίκτυο και τους ευχαριστούμε θερμά για τη συμμετοχή. […]

Μια παρουσίαση για το Πάσχα

Η Κατερίνα Μπ. , μαθήτρια της Έκτης τάξης (πολύ δημιουργική και παραγωγική ομολογουμένως!) μας έστειλε μια ακόμη παρουσίαση με θέμα το Πάσχα και τη Μεγάλη Εβδομάδα, που πλησιάζουν. Ξεφυλλίστε κάτω την πολύ ευχάριστη παρουσίασή της. Συγχαρητήρια στην Κατερίνα!!!

Πρωτεύουσες της Ευρώπης

Άλλη μία εφαρμογή, από το site «Purposegames» αυτή τη φορά, με στόχο να βρείτε τις πρωτεύουσες των ευρωπαϊκών χωρών. Κλικ στην εικόνα για να παίξετε. Ο χρόνος είναι περιορισμένος, γι’ αυτό διαβάστε πρώτα το αντίστοιχο μάθημα της Γεωγραφίας.