Μάρτιος 2014
    « Φεβ   Απρ »

1. 27/02/380: Ο αυτοκράτορας του Βυζαντίου Μέγας Θεοδόσιος, με έδικτό του (διάταγμα) αναγνωρίζει τον χριστιανισμό ως επίσημη θρησκεία του ρωμαϊκού κράτους.

Οι μεγαλύτερες έρημοι της Γης

Το αφιλόξενο  για τη ζωή, αλλά ιδιαίτερα εντυπωσιακό τοπίο των ερήμων μας παρουσιάζουν οι μαθήτριες του ΣΤ’2,   Άννα  Χατζηλουκά  και  Ελευθερία  Νταβώνη, στην παρακάτω εργασία τους με θέμα τις μεγαλύτερες ερήμους της Γης!

Εξάσκηση στην προπαίδεια του 2, 3 & 4

Μια πολύ ενδιαφέρουσα εφαρμογή για την προπαίδεια από τους  «μετρ» του είδους, κους Σουδία και Ζερβό… Κλικ στην εικόνα και πολλά γκολ  για τους μικρούς επισκέπτες μας που γνωρίζουν την προπαίδεια του 2, του 3 και του 4! Οι επόμενες προπαίδειες σε προσεχή ανάρτηση! Καλή επιτυχία!

Θέματα παλαιότερων διαγωνισμών «Μικρού Ευκλείδη» για Ε΄ & ΣΤ΄τάξη

Εν όψει του 8ου διαγωνισμού του «Μικρού Ευκλείδη» και της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, στην οποία θα λάβει μέρος η Ε’ και η Στ΄τάξη του σχολείου μας την ερχόμενη Παρασκευή (7-3-14), δείτε τα θέματα και τις προτεινόμενες λύσεις τους παρελθόντων ετών. Μπορείτε να τα κατεβάσετε στον υπολογιστή σας και να τα τυπώσετε. Κλικ στην εικόνα κάτω!

Ηλεκτρονικά η αίτηση για εισαγωγή στα Πρότυπα Πειραματικά Γυμνάσια

Σας ενημερώνουμε ότι η ηλεκτρονική διεύθυνση για την αίτηση των γονέων και κηδεμόνων για την εισαγωγή μαθητών στα Π.Π.Σ. για το σχολικό έτος 2014-2015 είναι η ακόλουθη: http://apps.athena.net.gr/pps/aitisi