Ο πλανήτης σε κίνδυνο

Με αφορμή ένα μάθημα στη Γεωγραφία και δύο βιβλία από τη βιβλιοθήκη του σχολείου για το περιβάλλον και την ενέργεια, προέκυψαν δύο εξαιρετικές εργασίες πάνω στα σοβαρά οικολογικά προβλήματα που αντιμετωπίζει ο πλανήτης μας. Η πρώτη είναι του Λευτέρη,  μιλάει για τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας και μας  παρουσιάζει τρόπους εξοικονόμησής της και η δεύτερη είναι του Γιάννη και ασχολείται με την παρουσίαση των σοβαρότερων περιβαλλοντικών προβλημάτων που επηρεάζουν το μέλλον όλων μας. Φυσικά η παρουσίασή τους έγινε στην τάξη και μονοπώλησαν το ενδιαφέρον όλων των μαθητών.

Ξεφυλλίστε τες κάτω και θα συμφωνήσετε μαζί μας!

Μια απάντηση προς “Ο πλανήτης σε κίνδυνο”

1. Μπράβο παιδιά για τις πολύ όμορφες εργασίες σας.
    Αν όλοι μας και ιδίως εσείς η νέα γενιά, συνειδητοποιήσουμε τη σοβαρότητα του θέματος και αγωνιστούμε ο καθένας όσο μπορεί από τη θέση που βρίσκεται για την προστασία του περιβάλλοντος, τότε σίγουρα πολλά πράγματα μπορούν να αλλάξουν προς το καλύτερο.