Νοέμβριος 2013

16/4/1972: Εκτοξεύεται από το Κέιπ Κένεντι της Φλόριντα το διαστημόπλοιο «Απόλλων 16» με κατεύθυνση τη Σελήνη

Παγκόσμια Ημέρα για την εξάλειψη της βίας κατά των γυναικών

“Η βία είναι γένους θηλυκού. Μία στις τρεις γυναίκες παγκοσμίως θα βιώσει κάποια μορφή βίας στη διάρκεια της ζωής της. 1.6 εκατομμύρια γυναίκες θα χάσουν τη ζωή τους. Ελάχιστες θα κάνουν κάτι γι αυτό.”

«Μπορεί να αυξάνεται το ποσοστό των γυναικών που δεν φοβούνται να καταγγείλουν κακοποίηση, ωστόσο η ελληνική κοινωνία παραμένει ‘κλειστή’ και εξακολουθεί να έχει νέους που υιοθετούν ‘ανατολίτικες’ συμπεριφορές», εξηγεί η Μαργαρίτα Κελεσή, διδάκτωρ ψυχολογίας, διευθύντρια του Εθνικού Κέντρου Κοινωνικής Αλληλεγγύης, στο παράρτημα Θεσσαλονίκης.

«Σπάστε τη σιωπή» προτρέπουν οι ειδικοί τις γυναίκες που έχουν πέσει θύματα κακοποίησης.

Σύμφωνα με την κ. Κελεσή, παρά την οικονομική κρίση, οι ανθρώπινες σχέσεις πρέπει να είναι προτεραιότητα προκειμένου οι οικογένειες να παραμένουν ενωμένες για να ξεπερνούν τα προβλήματα.

«Επιπλέον, πρέπει να υπάρχει ενημέρωση από το σχολείο, να λειτουργούν σχολές γονέων και το θέμα να απασχολεί συνέχεια τα ΜΜΕ», συμπληρώνει, προσθέτοντας μάλιστα ότι, ακόμα και η επιλογή για ψυχολογική υποστήριξη, αποτελεί ταμπού για την κοινωνία μας.

Η βία κατά των γυναικών έχει πέντε πρόσωπα:

1. Η βία στο σπίτι

2. Η βία στις σχέσεις

3.Η βία στην κοινωνία

4. Ο βιασμός ως όπλο πολέμου

5.Φτώχεια, η απόλυτη βία

Ξεφυλλίστε κάτω τις αφίσες της Διεθνούς Αμνηστείας για την (θλιβερή) ημέρα…