Η πρωτοβουλία βοήθειας του Δημοτικού Βρεφοκομείου Αθηνών

δημοτικοΞεκίνησε σήμερα, Δευτέρα 25 Νοεμβρίου 2013, η παροχή μερίδων σίτισης από το Δημοτικό Βρεφοκομείο Αθηνών προς το σχολείο μας. Το Δημοτικό Βρεφοκομείο Αθηνών λειτουργεί τους παιδικούς σταθμούς του Δήμου Αθήνας και έχει δικά του μαγειρεία από όπου στέλνει στους σταθμούς φαγητό για τα βρέφη και τα νήπια. Ταυτόχρονα, στέλνει μερίδες και στο Κέντρο Υποδοχής Αστέγων του Δήμου. Από τη σχολική χρονιά (2011- 12) κατόπιν δραματικών εκκλήσεων από διευθυντές δημοτικών σχολείων να δίνεται βοήθεια σε παιδία σχολείων του Δήμου που εμφανώς υποσιτίζονταν,  το Βρεφοκομείο ξεκίνησε να στέλνει περίπου 280 μερίδες φαγητού και σε δημοτικά σχολεία. Το πρώτο εξάμηνο την χρονιάς (2012-13) ο αριθμός τέτοιων μερίδων προς δημοτικά ανέβηκε περίπου στις 400. Για τη φετινή σχολική χρονιά έχει παρθεί απόφαση από το Δημοτικό Βρεφοκομείο για παροχή 1.073 μερίδων σε 69 σχολεία των Αθηνών. Το σχολείο μας λαμβάνει κάποιες μερίδες τις οποίες διαθέτει με τη μέγιστη διακριτικότητα σε οικογένεια που βρίσκεται σε μεγάλη ανάγκη. Ωστόσο, αν υπάρχουν άλλες οικογένειες μαθητών μας που βρίσκονται σε ανάλογη θέση, η Διεύθυνση του σχολείου δεν έχει άλλο τρόπο να το ενημερωθεί παρά να υπάρξει πρωτοβουλία ενημέρωσης του σχολείου από την ίδια την οικογένεια. Επομένως όποια οικογένεια βρεθεί σε ανάγκη ας μη διστάσει να μας ενημερώσει σχετικά.