Νοέμβριος 2013

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Η επίσκεψη της ΣΤ΄ τάξης στην έκθεση για τον Leonardo Da Vinci

Πραγματοποιήθηκε σήμερα η εκπαιδευτική μας επίσκεψη στον Ελληνικό Κόσμο (Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού). Παρακολουθήσαμε από κοντά την έκθεση για τον ευφυέστερο άνθρωπο όλων των εποχών, καλλιτέχνη και εφευρέτη, Λεονάρντο Ντα Βίντσι. Μάθαμε τα πάντα για τη ζωή του και το έργο του. Γνωρίσαμε τις μηχανές του και παίξαμε μ’ αυτές. “Πωπω! Μιλάμε για πριν πεντακόσια χρόνια και πόσο πιο μπροστά ήταν από την εποχή του!”  ακούσαμε έναν μαθητή μας να αναφωνεί… Οι μηχανές του; Αχ και να μας άφηναν λίγο ακόμα! Γερανοί όλων των ειδών, κατασκευές με ρουλεμάν για την αποφυγή της ανεπιθύμητης τριβής, τροχαλίες, γρανάζια, το ανεμόπτερο, ο έλικας, ο αναπνευστήρας, το οδόμετρο, οι καταπέλτες κι ένα σωρό άλλες κατασκευές και φυσικά η Μόνα Λίζα και τα πέπλα μυστηρίου της… Πού βρίσκεται τελικά το πασίγνωστο αυτό έργο; Πολύ θα θέλαμε να ξέρουμε αν ήταν αλήθεια όλα αυτά. Διαπιστώσαμε πάντως με τα ίδια μας τα μάτια τον “καλλιτεχνικό στραβισμό” και επιβεβαιώσαμε ότι μας κοιτάζει από παντού, ανεξάρτητα απ’ τη γωνία που παρατηρείς τον πίνακα!