H σωστή σχολική τσάντα

Τα παιδιά κουβαλούν 2.500 ημέρες της ζωής τους τη σχολική τσάντα. Η κατάλληλη χρήση της προλαμβάνει ένα μελλοντικό πρόβλημα στη σπονδυλική στήλη του παιδιού καθώς ευθύνεται για ποσοστό 60% ~ 80% των παιδιών με πόνο στον αυχένα και την πλάτη. Η Χριστίνα Καλαϊτζήειδική φυσικοθεραπεύτρια και μητέρα τριών παιδιών, και η ομάδα της παιδιατρικών φυσικοθεραπευτών, μας συμβουλεύουν στην κατάλληλη χρήση της σχολικής τσάντας:

Τι πρέπει ως γονείς να προσέξουμε:

1. Η σχολική τσάντα δεν πρέπει να ζυγίζει παραπάνω από το 10% του σωματικού βάρους του παιδιού σας.
  2. Βεβαιωθείτε ότι η τσάντα δεν είναι πλατύτερη από το θώρακα.
  3. Βεβαιωθείτε ότι το βάρος κατανέμεται ομοιόμορφα στην πλάτη του.
  4. Διαλέξτε σχολική τσάντα με φαρδιά λουριά ώμων και ενισχυμένα σφουγγάρια στην πλάτη (είναι καλό να υπάρχει επιπλέον λουρί στην οσφύ και τον θώρακα, να μην επηρεάζεται η κυκλοφορία).
  5. Η σχολική τσάντα πρέπει να φοριέται πάντα και στους δυο ώμους.
  6. Τοποθετείτε τα βαριά αντικείμενα κοντά στην πλάτη (στο πίσω μέρος) και (στη βάση της τσάντας) κοντά στην σπονδυλική στήλη για καλύτερη κατανομή βάρους.
  7. Πρέπει να επιτρέπει την ελεύθερη κίνηση των χεριών.
  8. Ενθαρρύνετε το παιδί να κουβαλά μόνο τα απαραίτητα πράγματα για την ημέρα στο σχολείο.
  9. Αποφύγετε τις πολύ μεγάλες τσάντες. Να μην είναι ψηλότερη από τους ώμους όταν κάθεται. Να είναι κοντύτερη και στενότερη από τον κορμό του παιδιού.

Δείτε τις εικονογραφημένες οδηγίες …

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την επιλογή του σωστού μεγέθους τσάντας, τις επιπτώσεις της στο σώμα του παιδιού και τα πρώτα ανησυχητικά σημάδια, μπορείτε να απευθυνθείτε στην ιστοσελίδα www.kalaitzi.gr

Πηγή:http://www.eimaimama.gr