Ιούνιος 2013

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Διακοπές με το βιβλίο μου

Μπρατσάκια - κουλούρες και...βιβλία...για τις διακοπές των παιδιών

ένα βιβλίο στις διακοπές

Η διαχρονική καλοκαιρινή διαμάχη γονέων – παιδιών τίθεται για άλλη μία φορά στο προσκήνιο. Οι καλοκαιρινές διακοπές για τα παιδιά αποτελούν μία ανάσα από τη σχολική καθημερινότητα και μία ευκαιρία να διώξουν το άγχος της χρονιάς.

Όμως με το να διαβάσει ένα παιδί ένα εξωσχολικό βιβλίο εξοικειώνεται γενικότερα στη διαδικασία της μάθησης και αυτό αποτελεί προθάλαμο για γόνιμο και εποικοδομητικό διάβασμα για τη νέα σχολική χρονιά. Σίγουρα μπορεί να μαγέψει και να εξάψει την φαντασία του μικρού παιδιού ένα μυθιστόρημα ή ένα παραμύθι.

Ας δούμε ποιον τρόπο επέλεξε  η Δημόσια Βιβλιοθήκη του Seattle (ένα ντόμινο με 2131 βιβλία, σπάζοντας το παγκόσμιο ρεκόρ) προκειμένου να  προωθήσει και να  δημοσιοποιήσει την έναρξη του καλοκαιρινού αναγνωστικού προγράμματός της…

Καλό καλοκαίρι!