Ιούνιος 2013
    « Μαΐ   Ιούλ »

1. 23/01/1956: Οι κύπριοι μαθητές απέχουν από τα μαθήματά τους σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τις συλλήψεις συμμαθητών τους που διαδήλωναν υπέρ της ένωσης της Κύπρου με την Ελλάδα.

Το ντέρμπι της Ε΄τάξης

Έγινε σήμερα ο παραδοσιακός αγώνας που κλείνει το μάθημα της Φυσικής Αγωγής για την Ε΄τάξη, το ντέρμπι ανάμεσα στα αγόρια του Ε1 και του Ε2. Τον αγώνα παρακολούθησε πλήθος μαθητών ενώ στις θέσεις των φανατικών ξελαρυγγιάστηκαν τα κορίτσια των δύο τμημάτων. Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κος Οδυσσέας, ο οποίος άφησε με παράπονα το Ε2 που σκέφτεται να υποβάλει ένσταση για σωρεία διαιτητικών λαθών! Το κοουτσάρισμα είχε και για τις δύο ομάδες η κα Αλεξία, γεγονός που επέφερε προσωρινή σύγχυση στους παίκτες των δύο ομάδων. Για την ιστορία και το αρχείο του σχολείου τα δύο τμήματα αναδείχθηκαν ισόπαλα 1-1 με γκολ του Θοδωρή (Ε1) και του Πέτρου (Ε2), ο οποίος πήρε και τη μοναδική κίτρινη κάρτα του αγώνα. Το ντέρμπι της εξέδρας  πάντως το πήραν με άνεση τα κορίτσια του Ε1 καθώς και περισσότερα ήταν και πιο ενθουσιώδη. Ως Διεύθυνση αναγκαστήκαμε να απορρίψουμε τα δεκάδες αιτήματα Ελλήνων και ξένων σκάουτερς να παρακολουθήσουν τον αγώνα λόγω της αυστηρής νομοθεσίας περί εισόδου στα σχολεία. Αύριο το ντέρμπι της ΣΤ΄, όπου αναμένεται να πέσουνε κορμιά!

DSCN0132_resize_resize

Με τα πράσινα το Ε1

και με τα μπλε το Ε2

Στη σέντρα