Τα δελφινάκια του Αμβρακικού

Τα Δελφινάκια Του Αμβρακικού παρακολούθησαν σήμερα οι μαθητές μας της Ε΄τάξης. Μια ελληνική ταινία παραγωγής 1993 σε σκηνοθεσία Ντίνου Δημόπουλου. Υπόθεση:  Στη δεκαετία του 30, δύο παιδιά, ο Πέτρος και η Ανθούλα, που περνούν τις καλοκαιρινές διακοπές τους σε χωριό του Αμβρακικού, συμπαραστέκονται σε ένα φυματικό παιδί, τον Πάνο, που μένει μόνο του σε μια καλύβα.

Μέσα από την θέαση της ταινίας επιδιώκεται οι μαθητές μας: να προβληματιστούν για το θέμα της αρρώστιας του Πάνου και της αντιμετώπισής της από: τους χωρικούς, τα παιδιά, η μητέρα του Πάνου, το θεραπευμένο θείο του Πάνου. Να προβληματιστούν για τις αιτίες συμπεριφοράς των ενηλίκων απέναντι στον άρρωστο Πάνο (άγνοια, φόβος, προκατάληψη, ρατσισμός κλπ). Να αναζητήσουν πληροφορίες  για τη φυματίωση, πως αντιμετωπιζόταν στην Ελλάδα παλαιότερα και πότε επήλθε η θεραπεία της. Να περιγράψουν την καθημερινή ζωή του Πάνου, του Πέτρου και της Ανθούλας. Να χαρακτηρίσουν τις σχέσεις μεταξύ των παιδιών αναφέροντας συγκεκριμένα παραδείγματα. Να απαριθμήσουν τους τρόπους τους οποίους ο Πέτρος και η Ανθούλα σκαρφίστηκαν για να βρουν χρήματα για τη θεραπεία του φίλου τους. Να χαρακτηρίσουν τους ήρωες της ταινίας (τα παιδιά). Να μοιραστούν τα συναισθήματα που ένιωσαν όταν είδαν τους χωρικούς να καίνε την καλύβα του Πάνου. Μπορείτε να δείτε ολόκληρη τη ταινία στο παρακάτω βίντεο.