Μάιος 2013
    « Απρ   Ιούν »

Η βαθύτερη σπηλιά στον κόσμο!

Στην τελευταία ενότητα του βιβλίου της Γλώσσας «Το κοχύλι», στο μάθημα «Η σπηλιά» , εκτυλίσσεται μια ακόμη περιπέτεια με τους ήρωες, αυτή τη φορά μέσα σε μια σπηλιά.Ορμώμενοι από το συγκεκριμένο μάθημα, ας δούμε ποιο είναι το βαθύτερο σπήλαιο στον κόσμο. (κλικ στο παράθυρο κάτω δεξιά για μεγέθυνση) πηγή:perierga.gr

Προγραμματισμός Λειτουργίας Ολοήμερου Προγράμματος 2013-2014

Κυκλοφόρησε η εγκύκλιος για τη λειτουργία του Ολοήμερου για την επόμενη σχολική χρονιά. Έχετε ήδη παραλάβει τη σχετική αίτηση, την οποία οφείλετε να επιστρέψετε συμπληρωμένη, όσοι επιθυμείτε την εγγραφή του παιδιού σας στα ολοήμερα τμήματα ή στην πρωινή ζώνη για την νέα χρονιά. Μπορείτε να δείτε την εγκύκλιο εδώ και να κατεβάσετε την αίτηση από […]

Λούνα Παρκ της Γλώσσας: Αριθμητικά

Μουσειακής αξίας επεισόδιο της γνωστής σειράς της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης, μια και μας δίνει την ευκαιρία να θυμηθούμε οι μεγαλύτεροι και να γνωρίσουμε οι μικρότεροι τις… δραχμούλες! Φυσικά η άριστη γνώση των αριθμητικών είναι επιβεβλημένη αυτή την εποχή καθώς καθημερινά… μετράμε τις μέρες μέχρι να κλείσουν τα σχολεία!

Lambert, the sheepish lion

Καρτούν μικρού μήκους της Disney από το 1952, υποψήφιο για όσκαρ τη χρονιά εκείνη, σκηνοθετημένο από τον  Jack Hannah. Ένα λάθος του πελαργού θα αφήσει το λιονταράκι Lambert στη φροντίδα μιας προβατίνας! Κλασικό και διαχρονικό! Απολαύστε το.

1453: Η Άλωση της Πόλης από τους Οθωμανούς

Η θλιβερή επέτειος της άλωσης της Πόλης σήμερα. Δύο σχετικές παρουσίασεις από το Slideboom, εξαιρετικά περιεκτικές που θα σας βοηθήσουν να οργανώσετε τις γνώσεις σας για το ιστορικό γεγονός της Άλωσης, να διαπιστώσετε τις αιτίες του και να εκτιμήσετε τις επιπτώσεις του.  Συγχαρητήρια κι ευχαριστίες στους δημιουργούς των παρουσιάσεων.