Μάιος 2013

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
    Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.

ΓΙΟΡΤΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ – ΒΡΑΒΕΙΑ ΑΙΣΩΠΟΣ 2013

Την Κυριακή 2 Ιουνίου στο Θέατρο ΠΑΛΛΑΣ, Βουκουρεστίου 5 θα διεξαχθεί η φετινή Γιορτή Παραμυθιού του περιοδικού Kid’s Fun, όπου και θα απονεμηθούν τα  ΒΡΑΒΕΙΑ ΑΙΣΩΠΟΣ 2013, που αφορούν τις βραβεύσεις των νικητών του 12ου ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ Kidsfun.gr, που ολοκληρώθηκε.

Όπως μας ενημέρωσαν οι υπεύθυνοι του περιοδικού οι συμμετοχές φέτος ξεπέρασαν τις 18.000, από 300 Δημοτικά Σχολεία από όλη την Ελλάδα. Το δικό μας σχολείο έλαβε μέρος με αρκετές συμμετοχές από την Γ΄ έως την ΣΤ΄τάξη.

Θυμίζουμε ότι τις αφορμές, από τις οποίες τα παιδιά επέλεξαν μία για να γράψουν το δικό τους παραμύθι, στον 12ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Παραμυθιού έδωσαν οι συγγραφείς Κος Ευγένιος Τριβιζάς, η Κα Λιάνα Δενεζάκη, η Κα Ιωάννα Μπουλντούμη και ο Κύκλος Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου (IBBY).12os_400x400

Η ΓΙΟΡΤΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ, που  θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 2 Ιουνίου στο θέατρο ΠΑΛΛΑΣ στην οδό Βουκουρεστίου, είναι μια γιορτή αποκλειστικά αφιερωμένη στα παιδιά, όπου θα απονεμηθούν τα 9 Πανελλήνια ΒΡΑΒΕΙΑ ΑΙΣΩΠΟΣ 2013 στους μαθητές που διακρίθηκαν και ξεχώρισαν.
Η μεγάλη έκπληξη της Γιορτής είναι ότι, ένα παραμύθι που έγραψε ένα από τα παιδιά που συμμετείχαν στο Διαγωνισμό θα παρουσιαστεί στους παρευρισκόμενους με την μορφή θεατρικής παράστασης, σε επιμέλεια και σκηνοθεσία της Κας Κάρμεν Ρουγγέρη.
Η είσοδος στην ΓΙΟΡΤΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ Kidsfun.gr – ΒΡΑΒΕΙΑ ΑΙΣΩΠΟΣ 2013 είναι δωρεάν, αλλά είναι απαραίτητη η τηλεφωνική προκράτηση θέσεων στο 210 6136300 ή με e-mail στο info@kidsfun.gr,  από όσους θέλουν να παραβρεθούν.Θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας, γιατί οι θέσεις είναι περιορισμένες.