Απρίλιος 2013
    « Μαρ   Μαΐ »

1. 21/11/1877: Ο αμερικανός εφευρέτης Τόμας Έντισον ανακοινώνει τη δημιουργία του φωνόγραφου, τον οποίο ονομάζει «Ομιλούσα Μηχανή».

Ιστότοπος Ενδεικτικών Θεμάτων για τις Δοκιμασίες Εισαγωγής στα Πρότυπα Πειραματικά Σχολεία

Ενημερώνουμε τους μαθητές και μαθήτριές μας της ΣΤ΄τάξης που θα επιδιώξουν την εισαγωγή τους μέσω εξετάσεων στα Πρότυπα Πειραματικά Γυμνάσια πως επιτέλους τέθηκε σε λειτουργία μια ιστοσελίδα με ενδεικτικά θέματα για τις εξετάσεις.

Η σελίδα δημιουργήθηκε από τη Διοικούσα Επιτροπή Προτύπων Πειραματικών Σχολείων , είναι αυτή: http://depps.ypepth.sch.gr/

και περιέχει μεταξύ άλλων ενδεικτικά θέματα (με  τις απαντήσεις τους) για τα γνωστικά πεδία: της Κατανόησης Κειμένων  της Ελληνικής Γλώσσας, των Μαθηματικών και των Φυσικών για τη  δοκιμασία εισαγωγής των μαθητών/τριών στα Πρότυπα Πειραματικά Γυμνάσια.

Καλή επιτυχία στους μαθητές και μαθήτριές μας που θα συμμετάσχουν στις εξετάσεις.