Διατροφή, Υγεία και Σωματική Άσκηση

Διατροφή, Υγεία και Σωματική Άσκηση ονομάζεται το πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων που διεξάγεται στην Γ΄τάξη του σχολείου μας από τη καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής, κα Αλεξία Ντάτση σε συνεργασία με το δάσκαλο της τάξης κο Παππά Δημήτριο.

Σκοπός του προγράμματος είναι η ενημέρωση των μαθητών για τους κινδύνους που τους απειλούν από την κατανάλωση ακατάλληλων και ανθυγιεινών τροφίμων και η παρέμβαση για τη διαμόρφωση σωστών διατροφικών συνηθειών μέσω της εμπλοκής στο πρόγραμμα και των γονέων των μαθητών. Τα θέματα με τα οποία καταπιάνεται το πρόγραμμα είναι: Διατροφικές τάσεις στην Ελλάδα, Μεσογειακή διατροφή, Παιδική παχυσαρκία, γενετικά τροποποιημένα τρόφιμα, η Διατροφή στην οικογένεια, γρήγορο φαγητό (fast food), ζάχαρη και σωματική υγιεινή, διατροφή και λαοί, διατροφή και υγεία, διατροφή και άσκηση, ΜΜΕ, διαφήμιση και μέθοδοι προώθησης ανθυγιεινών σκευασμάτων

Οι στόχοι του προγράμματος: Μέσω της διεξαγωγής του προγράμματος επιδιώκεται οι μαθητές μας  να αποκτήσουν γνώσεις που αφορούν γενικά την διατροφή και την υγεία, να συνεργαστούν μεταξύ τους στην οργάνωση, επεξεργασία και ανταλλαγή πληροφοριών, να διαμορφώσουν θετικές στάσεις απέναντι στην υγιεινή διατροφή και τη σωματική άσκηση, να γνωρίσουν  τα θρεπτικά συστατικά των φρούτων και λαχανικών, να γνωρίσουν τη μεσογειακή διατροφή, να αναπτύξουν δεξιότητες ρυθμού, κίνησης και υποκριτικής, να γνωρίσουν το ανθρώπινο σώμα και τις ζωτικές λειτουργίες του, να αποκτήσουν θετικές στάσεις ζωής .

Την Πέμπτη που μας πέρασε οι μαθητές της τάξης είχαν οργανώσει ένα υγιεινό πρωϊνό, στο οποίο, σας βεβαιώνουμε ότι επέδειξαν τη δέουσα βουλιμία!

Κάνουμε πράξη ό,τι μαθαίνουμε!