“Ο βάτραχος κι ο ξένος”, ένα διδακτικό παραμύθι

Ο Βάτραχος κι ο Ξένος του Μαξ  Βέλθουις (Βραβείο Άντερσεν).

Ένα εμπνευσμένο παραμύθι, που προσεγγίζει σοβαρά ζητήματα, όπως εκείνο της ξενοφοβίας και του ρατσισμού με διακριτικό χιούμορ και ευαισθησία.

Να πώς έχει η ιστορία…

Μια μέρα ένας ξένος, ένας Ποντικός, κατασκηνώνει στην άκρη του δάσους και το Γουρούνι και η Πάπια δεν τον βλέπουν με καθόλου μα καθόλου καλό μάτι. “Βρομιάρη” τον ανεβάζουν, “κλεφταρά” τον κατεβάζουν. Όμως ο Βάτραχος δεν είναι σίγουρος ότι οι φίλοι του έχουν δίκιο ούτε ότι, αν κάποιος είναι διαφορετικός, είναι απαραίτητα και κακός.Έτσι, αποφασίζει να διαπιστώσει την αλήθεια με τα ίδια του τα μάτια και τα αυτιά. Λέτε η συνέχεια της ιστορίας να τον δικαιώσει;

Το παραμύθι αυτό ανέλαβαν οι μικροί μαθητές -σήμερα λίγο πιο μεγάλοι- του 25ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών (όμορο σχολείο, στην πλατεία του Αγίου Ανδρέα) να μας το παρουσιάσουν με τη βοήθεια της δασκάλας τους , της κυρίας Ελένης Βιλιώρη, σε video-animation! Τα παιδιά και η δασκάλα τους έβαλαν τα δυνατά τους και ιδού το αποτέλεσμα!

(Ανοίξτε τα ηχεία σας ή βάλτε τα ακουστικά σας)

Για περισσότερες πληροφορίες για το πώς εργάστηκαν τα παιδιά πατήστε εδώ!