Απρίλιος 2013
    « Μαρ   Μαΐ »

1/2/1977: Εφαρμόζεται η εγκύκλιος, σύμφωνα με την οποία όλα τα δημόσια έγγραφα στην Ελλάδα θα συντάσσονται πλέον στη Δημοτική.

Παγκόσμια εβδομάδα δράσης για την εκπαίδευση: 21-28 Απριλίου 2013

Η ActionAid είναι μια διεθνής μη κυβερνητική αναπτυξιακή οργάνωση  που έχει ως αποστολή της την καταπολέμηση της απόλυτης φτώχειας και της ανισότητας. Κηρύττει ότι οραματίζεται ένα κόσμο χωρίς φτώχεια και αδικία, μέσα στον οποίο κάθε άτομο απολαμβάνει το δικαίωμα να ζει με αξιοπρέπεια. Η Acionaid είναι ιδρυτικό μέλος της Παγκόσμιας Εκστρατείας για την Εκπαίδευση (Global Campaign for Education), έναν οργανισμό που προωθεί την Εκπαίδευση για Όλους ως βασικό ανθρώπινο δικαίωμα και έχει αναλάβει μια εκστρατεία κινητοποίησης της κοινής γνώμης με σκοπό να ασκήσει πίεση στις κυβερνήσεις και τη διεθνή κοινότητα προς αυτή την κατεύθυνση.  Βασικό εργαλείο της εκστρατείας είναι η Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση. Σε αυτήν συμμετέχουν Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις, Δίκτυα της Κοινωνίας των Πολιτών, εκπαιδευτικοί και μαθητές από περίπου 120 χώρες του κόσμου. Οι μεγάλοι πρωταγωνιστές είναι οι μαθητές οι οποίοι κάθε χρόνο καλούνται να δράσουν διεκδικώντας το δικαίωμα των συνομηλίκων τους να πάνε σχολείο. Συγκεκριμένα, κατά τη διάρκεια της Εβδομάδας Δράσης μαθητές από πλούσιες και φτωχές χώρες ενώνουν τις φωνές τους και μέσα από διάφορες εκδηλώσεις, υπενθυμίζουν στους ηγέτες της χώρας τους τις δεσμεύσεις τους σχετικά με την εκπαίδευση και την ανάγκη ουσιαστικής κατοχύρωσης του δικαιώματος πρόσβασης κάθε παιδιού σε αυτήν. Η φετινή Παγκόσμια εβδομάδα δράσης για την εκπαίδευση είναι από τις 21 έως τις 28 Απριλίου και το σχολείο μας έχει δηλώσει συμμετοχή και έχει παραλάβει σχετικό υλικό από την Actionaid.

Μια παρουσίαση του διεθνούς οργανισμού Action Aid από τον Ηλία Ηλιάδη

[slideboom id=738626&w=425&h=370]