Απρίλιος 2013
    « Μαρ   Μαΐ »

1. 10/12/: Παγκόσμια Ημέρα Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων
      Η Παγκόσμια Ημέρα Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 10 Δεκεμβρίου, σε ανάμνηση της υπογραφής της Παγκόσμιας Διακήρυξης των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, που υπογράφτηκε από τη γενική συνέλευση του ΟΗΕ στις 10 Δεκεμβρίου 1948. Όραμα των εμπνευστών της, ένας κόσμος με δικαιώματα και ελευθερίες χωρίς διακρίσεις.

«Κλειώ», μια υπέροχη ταινία από μαθητές Γυμνασίου

Η ταινία «ΚΛΕΙΩ» του Γυμνασίου Οιχαλίας Τρικάλων κέρδισε:

α) Το Βραβείο Καλύτερης Ταινίας στην κατηγορία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στον
3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους που έλαβε χώρα στις Σέρρες.

Διοργανωτές της εκδήλωσης αυτής ήταν η Δ/νση Α/θμιας Εκπαίδευσης Σερρών στο πλαίσιο των δράσεων του Εθνικού Δικτύου Αγωγής Τηλεόρασης, η Ελληνική Ραδιοφωνική Τηλεόραση, το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας και η Δ/νση Ραδιοτηλεόρασης.

β) Το Α΄ Βραβείο Καλύτερης Μαθητικής Ταινίας στο 5ο Νεανικό Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους που διεξήχθη στην Λάρισα την Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2013.
Διοργάνωση: Περιφέρεια Θεσσαλίας – Περιφερειακή Ενότητα Λάρισας.
Συνδιοργάνωση: Artfools, ΤΕΙ Λάρισας, Γαλλικό Ινστιτούτο Λάρισας.

Απολαύστε τη…