Διεξαγωγή 7ου Μαθηματικού Διαγωνισμού “Παιχνίδι και Μαθηματικά”

Ενημερώνουμε τους γονείς των μαθητών της Ε΄και ΣΤ΄ τάξης  ότι αύριο, 5 Απριλίου 2013, διεξάγεται ο 7ος μαθητικός διαγωνισμός της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας “Παιχνίδι και Μαθηματικά”, στο πλαίσιο του περιοδικού Μικρός Ευκλείδης (που εκδίδει η Μαθηματική Εταιρεία).

Ο διαγωνισμός διεξάγεται υπό την αιγίδα του Υπ. Παιδείας, Δ.Β.Μ.Θ. αφορά μόνο τους μαθητές των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων και θα διεξαχθεί κατά τις ώρες 08.15 έως 10.15, με σχετική τροποποίηση του ωρολογίου προγράμματος. Η συμμετοχή στο διαγωνισμό είναι προαιρετική και λαμβάνουν μέρος μαθητές από όλα τα Δημοτικά Σχολεία της χώρας  (Η εγκύκλιος του Υπουργείου).

Οι μαθητές και μαθήτριες μας της Ε΄και της ΣΤ΄ τάξης – όσοι επιθυμούν – θα λάβουν μέρος, όπως και πέρυσι. Οι μαθητές και μαθήτριες που δεν επιθυμούν να συμμετάσχουν θα απασχοληθούν με ευθύνη των δασκάλων τους. Παρακάτω μπορείτε να δείτε κάποια από τα θέματα των διαγωνισμών των τελευταίων ετών. Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά.

Θέματα διαγωνισμών “Μικρός Ευκλείδης”  περασμένων ετών