Ελληνίδα η Γυναίκα της Χρονιάς για το ερευνητικό έργο της

Η νεότατη (είναι μόλις 25 ετών) κυρία Ελένη Αντωνιάδου, που ασχολείται με την Αναγεννητική Ιατρική και που, ενταγμένη στο δυναμικό της NASA, μελετά την επίδραση της ακτινοβολίας στο νευρικό σύστημα των ανθρώπων, θεωρείται αυτή τη στιγμή μια από τις διαπρεπέστερες διεθνώς επιστήμονες, και είναι η παρουσία της, αλλά και ο τρόπος με τον οποίο περιφέρει την ελληνικότητά της, τιμή για τους συμπατριώτες της. Ειδικά σήμερα που δέχονται ωκεανούς απαξίωσης.
«Είχα την ευλογία να γεννηθώ στη Γη του Φωτός, την Ελλάδα, όπου η φιλοσοφία, οι τέχνες, η πολιτική και η λογοτεχνία άνθισαν και αποτέλεσαν τις ρίζες της μοντέρνας επιστήμης» γράφει, μεταξύ άλλων, στο διαδικτυακό βιογραφικό σημείωμά της. Κατάγεται από τη Θεσσαλονίκη και βραβεύτηκε στα «2013 FDM Everywoman In Technology Awards» ως Γυναίκα της Χρονιάς για το ερευνητικό έργο της.
(Κοσμάς Βίδος / to vima.gr)