Μάρτιος 2013
    « Φεβ   Απρ »

1. 12/11/1824: Εμφύλιος πόλεμος στην Αρκαδία, μεταξύ «κυβερνητικών» (Βάσος Μαυροβουνιώτης) και «αντικυβερνητικών» (Κολοκοτρωναίοι), κατά τη διάρκεια της Ελληνικής Επανάστασης. Κατά τη σύγκρουση φονεύεται ο γιος του «γέρου του Μοριά» Πάνος Κολοκοτρώνης.

Το Πρόγραμμά μας κατά του Σχολικού Εκφοβισμού

Πραγματοποιήθηκε χθες με πολύ μεγάλη επιτυχία το πρόγραμμα του σχολείου μας κατά της ενδοσχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού. Τρεις ώρες για την ΣΤ΄τάξη και τρεις ώρες για την Ε΄. Ειδικά τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης φάνηκαν να ευαισθητοποιούνται ιδιαίτερα από τις συζητήσεις, τα δρώμενα και τις συστάσεις που τους έγιναν από τη θεατρολόγο / εκπαιδευτικό αγωγής υγείας κας Καραβόλτσου. Με μεγάλη προσέλευση από πλευράς γονέων έγινε και η απογευματινή εισήγηση που κράτησε μέχρι τις 10 το βράδυ! Στο σημείο αυτό να ευχαριστήσουμε όλους τους γονείς που παρακολούθησαν την εκδήλωση. Να ευχαριστήσουμε τους συναδέλφους που κάθισαν παραπάνω ώρες από το διδακτικό τους ωράριο για να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα ή παρέστησαν στην εισήγηση της κας Καραβόλτσου προς τους εκπαιδευτικούς. Να ευχαριστήσουμε και την ίδια την  κα Καραβόλτσου, που έμεινε όλη τη μέρα μαζί μας από το ξημέρωμα μέχρι αργά το βράδυ.

Παρακάτω κάποιες φωτογραφίες από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα:

Στιγμιότυπο από το πρόγραμμα