Φεβρουάριος 2013
    « Ιαν   Μαρ »

1. 27/09/2004: Νταλίκα συγκρούεται με λεωφορείο του ΚΤΕΛ στο 173o χιλιόμετρο της εθνικής οδού Αθηνών - Λαμίας, με αποτέλεσμα 7 μαθητές του Λυκείου Φαρκαδόνας να σκοτωθούν και 23 να τραυματιστούν.

Γαλλικά για αρχάριους

Η ιστοσελίδα lexiquefle.free.fr  προσφέρει τη δυνατότητα σε αρχάριους σπουδαστές της Γαλλικής Γλώσσας να μάθουν βασικό λεξιλόγιο και την προφορά του με εύκολο και παιγνιώδη τρόπο. Στην κεντρική σελίδα, στην οποία θα βρεθείτε κάνοντας κλικ εδώ, κάνετε scroll down με το ποντίκι και διαλέγετε από το vocabulary (λεξιλόγιο) το μάθημα που θέλετε να κάνετε. Έχετε την επιλογή να εξασκηθείτε online ή να καταβάσετε το μάθημα στον υπολογιστή σας. Τα μαθήματα καλύπτουν βασικούς τομείς του λεξιλογίου όπως «μέρη του σώματος», «μέλη της οικογένειας», «αριθμοί» κλπ. Μπορείτε επίσης να ακούσετε μικρές ιστορίες στα γαλλικά όπως τα «Τρία Γουρουνάκια» (κλικ στην παρακάτω εικόνα και μετά κλικ στις γουρουνοκεφαλές!)

Κλικ στα γουρουνάκια…

Τέλος υπάρχει η δυνατότητα εξάσκησης και μέσα από εφαρμογές παιχνιδιών όπως η παρακάτω για τους αριθμούς (κλικ στην παρακάτω εικόνα).

Παιχνίδια Γαλλικών!