Δεκέμβριος 2012

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
    Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.

ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ

Ένα δέντρο μια φορά. Ελληνική τηλεοπτική ταινία κινουμένων σχεδίων, παραγωγής 2010, σε σκηνοθεσία Παναγιώτη Ράππα, βασισμένη σε μια ιστορία του Ευγένιου Τριβιζά. Διάρκεια: 30΄.

Υπόθεση: Ένα μοναχικό παιδί και ένα παραμελημένο δέντρο εντελώς ξαφνικά μέσα στο κρύο των Χριστουγέννων αποκτούν μια ιδιαίτερη, τρυφερή σχέση. Οικολογικό παραμύθι που φιλοδοξεί να κερδίσει τις καρδιές και το ενδιαφέρον των μικρών, αλλά και των μεγάλων. Μια ταινία ευαίσθητη, που διαπνέεται από έντονο περιβαλλοντικό μήνυμα, λεπτές αποχρώσεις χιούμορ, πλούσια φαντασία και χωρίς ίχνος βίας.

Διδακτικοί Στόχοι: Οι μαθητές οφείλουν να σημειώσουν την αγάπη και τη φροντίδα του παιδιού για το δέντρο. Να αναγνωρίσουν και να εκφράσουν τα συναισθήματα που νιώθουν για το παιδί που ζει μόνο του. Να περιγράψουν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει ο ήρωας. Να συγκρίνουν την ταινία με το παραμύθι «Το κοριτσάκι με τα σπίρτα». Να αναλογιστούν για το πώς θα είναι η ζωή ενός άστεγου. Να ευαισθητοποιηθούν στα θέματα της οικολογίας.