Δεκέμβριος 2012

16/4/1972: Εκτοξεύεται από το Κέιπ Κένεντι της Φλόριντα το διαστημόπλοιο «Απόλλων 16» με κατεύθυνση τη Σελήνη

Τα γενέθλια του European School Radio (ESR)!

Μεγάλη απήχηση έχει βρει  η ιδέα του πρώτου σχολικού διαδικτυακού  μαθητικού ραδιοφώνου που σε λίγες μέρες, την Τετάρτη  19 Δεκεμβρίου συμπληρώνει τον ένα χρόνο από την ίδρυσή του και γιορτάζει με μια πανηγυρική εκπομπή τα πρώτα του γενέθλια!  43 σχολεία μέχρι στιγμής, κυρίως Γυμνάσια και Λύκεια αλλά και  4 Δημοτικά και 1 Νηπιαγωγείο (!), συμμετέχουν στο μαθητικό ραδιόφωνο προγραμματίζοντας και πραγματοποιώντας με πολύ κέφι, δημιουργικότητα και φαντασία τις δικές τους ραδιοφωνικές εκπομπές. Πολλά ακόμα σχολεία έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον και προετοιμάζονται να συμμετάσχουν!

Ζωντανό εορταστικό πρόγραμμα υπόσχονται λοιπόν την Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου από 18:00 – 21:00 οι συντελεστές του European School Radio, με συμμετοχή των ακροατών μέσω chat, skype, facebook, twitter, αλλά και πολλές εκπλήξεις!

Ευχόμαστε ολόψυχα “χρόνια πολλά”, καλές εκπομπές,  αλλά και να μεγαλώσει η παρέα αυτής της πολύ όμορφης  προσπάθειας, του πρώτου μαθητικού ραδιοφώνου!

Συντονιστείτε… (κάντε κλικ στην εικόνα που ακολουθεί)

Συντονιστείτε μ’ ένα κλικ!

2 σχόλια προς “Τα γενέθλια του European School Radio (ESR)!”

1. Εξαιρετικό το σχολικό ραδιόφωνο! Συντονίστηκα ήδη!
    Ωραία και ποιοτική μουσική και πολλά ενδιαφέροντα μηνύματα από μαθητές πανελλαδικά!!
    🙂

2. Καλημέρα σας.
    Είμαι ένας από τους συντονιστές του European School Radio! Σας ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια και την υποστήριξή σας.
    Σας καλούμε όλους στα γενέθλιά μας την Τετάρτη στις 6 το απόγευμα στο ραδιοφωνικό μας πάρτυ για να μιλήσετε ζωντανά στον αέρα και να μας πείτε τις ευχές και τις προτάσεις σας !