Από την επίσκεψη στο Βυζαντινό μουσείο…με τα μάτια μιας μαθήτριας.

Η  μαθήτρια της  Ε’2  τάξης του σχολείου  μας,  Ελευθερία  Νταβώνη που πήρε μέρος στην εκπαιδευτική επίσκεψη στο Βυζαντινό μουσείο, γράφει κάποια σχόλια σχετικά με αυτά που είδε στο μουσείο και της έκαναν εντύπωση…

• Οι πλούσιοι είχαν αντικείμενα από γυαλί, τα οποία φτιάχνονταν από κρυστάλλινη άμμο.
  • Οι χριστιανοί σχεδιάζανε σταυρούς στα κτήρια της αρχαίας θρησκείας και τα κάνανε χριστιανικά.
  • Οι πρωτοχριστιανικοί τάφοι ήταν πολύ στενοί γιατί οι άνθρωποι ήταν μικροκαμωμένοι.
  • Το κόκκινο χρώμα στις περγαμηνές  ήταν η σφραγίδα του αυτοκράτορα.
  • Τους Βυζαντινούς  δεν τους ενδιέφερε τόσο πολύ το σώμα , αλλά το πνεύμα. Γι’ αυτό δεν τους ένοιαζε πώς θα φαίνονται οι άγιοι στις αγιογραφίες.
  • Τα μεγάλα μάτια και το μεγάλο μέτωπο συμβόλιζαν το πνεύμα, ενώ τα χείλη το σώμα.
  • Οι Δυτικοί ήταν Καθολικοί, οι Ανατολικοί ήταν Ορθόδοξοι.
  • Τα δώδεκα κουδουνάκια στη στολή του ιερέα συμβόλιζαν τους δώδεκα μαθητές του Χριστού. Ένα όμως ήταν κούφιο και συμβόλιζε τον Ιούδα.
  • Ο κρίνος συμβολίζει την αγνότητα της Παναγίας.
  • Στην πόρτα του ιερού απεικονιζόταν ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου.