Η ομάδα του Όσλο ήρθε στο νηπιαγωγείο μας!- Oslo team is here!

eea grants logo

—————————————————————————————————————————————-

Το διμερές έργο «SPIRAL: Το σχολείο ως θεσμός για την Προστασία των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και για τη Συμπερίληψη παιδιών και οικογενειών προσφύγων/αιτούντων άσυλο» υλοποιείται στο πλαίσιο του Προγράμματος ΙΙ: «Άσυλο και Μετανάστευση» (Αντιμετώπιση επειγουσών αναγκών για την υποδοχή και καταγραφή των αιτούντων άσυλο και για τη στέγαση ευάλωτων ομάδων), από το 82ο Νηπιαγωγείο Αθηνών (Σχολική Επιτροπή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, 1η Δημοτική Κοινότητα του Δήμου Αθηναίων) με συνεργαζόμενους φορείς το Δήμο του Όσλο (Περιοχή Søndre Nordstrand) και το Μητροπολιτικό Πανεπιστήμιο του Όσλο (CITYKIDS Project – Σχολή Εκπαίδευσης και Διεθνών Σπουδών).

Το πρόγραμμα «Άσυλο και Μετανάστευση» (Αντιμετώπιση επειγουσών αναγκών για την υποδοχή και καταγραφή των αιτούντων άσυλο και για τη στέγαση ευάλωτων ομάδων) στην Ελλάδα, ύψους 16,5 εκ. ευρώ, χρηματοδοτείται από τον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο (EEA Grants) 2014 – 2021. Το πρόγραμμα φιλοδοξεί να συμβάλει στη διασφάλιση της νομικής προστασίας, υποστήριξη και φροντίδα για τους πιο ευάλωτους αιτούντες άσυλο, με έμφαση στα ασυνόδευτα παιδιά. Ο Διαχειριστής Επιχορήγησης για το πρόγραμμα “Άσυλο και Μετανάστευση” στην Ελλάδα είναι η ΣΟΛ Crowe σε συνεργασία με την HumanRights360.

Περισσότερες πληροφορίες: https://www.asylumandmigration-eeagrants.gr

Fund operated by:

sol logo human rights 360 logo

Implemented by:

kindergarten logo

In partnership with:

oslo kommune logo oslo met logo