Ενημερωτική επίσκεψη της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας στο 7ο Νηπιαγωγείο Πύργου

Την Παρασκευή 15-2-2019 είχαμε την ευκαιρία να επισκεφθεί το σχολείο μας κλιμάκιο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Πύργου.

Στόχος της δράσης ήταν να κατανοήσουν οι μαθητές το φαινόμενο της Πυρκαγιάς, τους κινδύνους που εγκυμονεί αλλά και τι πρέπει να πράξουν σε περίπτωση τέτοιων καταστάσεων χωρίς να εκτεθούν σε κίνδυνο.

Σε αυτή τη συνάντηση καλέσαμε και τους φίλους γονείς να είναι παρόντες, έτσι ώστε να ενημερωθεί κι ευαισθητοποιηθεί όλη η Σχολική μας Κοινότητα σχετικά με την πρόληψη αστικών και δασικών πυρκαγιών, τους τρόπους αντιμετώπισης καθώς και την αντίδραση των μαθητών σε τέτοιες περιπτώσεις.

Τα στελέχη της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Πύργου με ιδιαίτερη αμεσότητα  μας μετέδωσαν τις γνώσεις, την εμπειρία και την αγάπη για το λειτούργημα που επιτελούν,

γιατί όπως γνωρίζουμε

καλύτερος πολίτης είναι ο ενημερωμένος πολίτης.