Εγγραφή στο ΠΣΔ-Για μαθητές και γονείς

Ένα πολύ χρήσιμο και πρακτικό βίντεο που μας δείχνει βήμα βήμα πώς μπορεί ο γονιός να κάνει εγγραφή του παιδιού του στο ΠΣΔ κι έτσι ο μαθητής να αποκτήσει το δικό του λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο είναι το βίντεο που ακολουθεί:

Το βίντεο αυτό απευθύνεται κυρίως σε γονείς και μαθητές. Παρουσιάζεται αναλυτικά η διαδικασία εγγραφής των μαθητών στο ΠΣΔ έως το 7:16’.

Από αυτό το σημείο και μετά κι εφόσον μας αφορά και μας ενδιαφέρει παρουσιάζεται πώς μπορούμε  να εξερευνήσουμε τις δύο εκπαιδευτικές πλατφόρμες του ΥΠΑΙΘ, e-me και eclass από τη σκοπιά του μαθητή, με επίκεντρο στην εκμάθηση της διαδικασίας απαντήσεων των εργασιών είτε αυτές είναι on line είτε πρέπει να κατεβάσουν στον ΗΥ τους κάποιο αρχείο που, αφού πρώτα το απαντήσουν, θα πρέπει να το επιστρέψουν στον εκπαιδευτικό.