Σχέδιο Δράσης 2

Σχέδιο Δράσης: Καλλιεργώντας δεσμούς φιλίας και κλίμα αλληλοσεβασμού
Άξονας: Σχέσεις μεταξύ μαθητών / μαθητριών

Αρχικά οι ιδιαιτερότητες της σχολικής μας μονάδας, η οποία αποτελείται από δύο τμήματα με έντονα πολυπολιτισμικά στοιχεία καθώς και η παρατήρηση εκ μέρους των εκπαιδευτικών της κατάστασης που επικρατεί ανάμεσα στους μαθητές , μας οδήγησαν στην απόφαση να δράσουμε προς αυτή τη κατεύθυνση. Τα παιδιά χρησιμοποιούν πολύ συχνά λεκτικές φράσεις του τύπου «δε σε έχω φίλο», προσπαθούν να επιβληθούν οι δυνατοί στους αδύνατους, παρατηρούνται φαινόμενα απομόνωσης κάποιων παιδιών με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά (όπως για παράδειγμα διαφορετικού φύλου, εθνότητας, ηλικιακής κατηγορίας αλλά και παιδιών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες).

Αυτός το κομμάτι της αποδοχής και του σεβασμού της διαφορετικότητας αλλά και η προαγωγή της
συναισθηματικής ασφάλειας των μαθητών μας αποτελεί πρωτεύον στόχο για το σύνολο της εκπαιδευτικής ομάδας. Μέσα από τις εποικοδομητικές συζητήσεις του Συλλόγου Διδασκόντων αποφασίσαμε να δράσουμε στο τομέα αυτό διότι η κοινωνική ενσυναίσθηση και ο αλληλοσεβασμός αποτελούν σημαντικές κοινωνικές δεξιότητες που πρέπει να ξεκινήσουν από πολύ νωρίς να καλλιεργούνται πλέον στα μικρά παιδιά λόγω της έντονης πολυπολιτισμικότητας και διαφορετικότητας που συναντάται στη σύγχρονη ελληνικά πραγματικότητα.
Απώτερος σκοπός της δράσης είναι η βελτίωση των διαπροσωπικών σχέσεων των παιδιών και η μη βίαιη (σωματική ή λεκτική) επίλυση των συγκρούσεων τους. Η ανάπτυξη της συνεργατικότητας και η καλλιέργεια δημοκρατικών αξιών ισότητας και αλληλεγγύης εντάσσονται στους στόχους.

Μπορείτε να ενημερωθείτε για το σχεδιασμό και την υλοποίηση της δράσης στο παρακάτω σύνδεσμο