Σχέδιο Δράσης 1

Σχέδιο Δράσης: Δημιουργία και ανάπτυξη σχολικής ιστοσελίδας
Άξονας: Ηγεσία – Οργάνωση και διοίκηση της σχολικής μονάδας

Η οργάνωση της σχολικής μονάδας μέσα απο το συλλογικό προγραμματισμό τόσο του προηγούμενου όσο και του τρέχοντος έτους κρίνεται από ικανοποιητική έως εξαιρετική λαμβάνοντας υπόψη τις ανάγκες, τις δυνατότητες και τους πόρους που της παρέχονται. Παρόλα αυτά λόγω έλλειψης υλικοτεχνικής υποδομής και κατάλληλης επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών εντοπίζονται κάποιες δυσκολίες στην ανάπτυξη της ψηφιακής παρουσίας και εξέλιξης της σχολικής μονάδας. Οι ελλείψεις αυτές αρκετές φορές λειτουργούν ανασταλτικά σε καινοτόμες εκπαιδευτικές δραστηριότητες στο πλαίσιο της κοινωνίας της πληροφορίας. Επιπρόσθετα δυσχεραίνουν την προσπάθεια για προώθηση καλών πρακτικών στην ευρύτερη σχολική κοινότητα καθώς και στο δίκτυο σχολικών μονάδων. Στην σύγχρονη εκπαιδευτική πραγματικότητα τονίζεται η αναγκαιότητα για αξιοποίηση των ΤΠΕ για την εξωτερική προβολή και διάχυση της επιστημονικής, κοινωνικής και πολιτισμικής διάστασης του εκπαιδευτικού έργου στο σχολείου καθώς και το άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία με σύγχρονα εργαλεία και μέσα.
Η επιτυχημένη υλοποίηση στου σχεδίου δράσης αναμένεται να αναδείξει τις καινοτόμες πρακτικές του σχολείου, το πλήθος εκπαιδευτικών και πολιτισμικών προγραμμάτων που λαμβάνουν χώρα στη σχολική μονάδα και να συμβάλει ενισχυτικά στην οργάνωση της σχολικής ζωής. Επιπρόσθετα δύναται να ενισχύσει τις σχέσεις των μαθητών μεταξύ τους , τις σχέσεις εκπαιδευτικών – μαθητών και σχολείου και γονέων.

Μπορείτε να δείτε το σχέδιο δράσης και την υλοποίηση του στο παρακάτω σύνδεσμο

Φόρμα Αποτύπωσης Σχεδίου Δράσης