Προγραμματισμός Β Τριμήνου

Προγραμματισμός εκπαιδευτικού έργου

7ου Ολοήμερου Νηπιαγωγείου Περιστερίου

Β΄ Τρίμηνο: 12/12/2022 έως 10/03/2023

Ο προγραμματισμός των εκπαιδευτικών δράσεων μπορεί να τροποποιείται ανάλογα με τα ενδιαφέροντα των παιδιών. Επιπρόσθετα τα δύο τμήματα της σχολικής μονάδας ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε τμήματος ενδέχεται να τροποποιήσουν τον μηνιαίο προγραμματισμό τους.

Κατά το δεύτερο τρίμηνο της σχολικής χρονιάς 2022-2023, πρόκειται να υλοποιηθεί στο Νηπιαγωγείο μας  περιβαλλοντικό πρόγραμμα

1η Εβδομάδα (12/12/2022 – 16/12/2022)

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ

• Μαθαίνουμε για τα Ήθη και τα Έθιμα των Χριστουγέννων
  • Προετοιμασία για τη Σχολική Γιορτή
  • Δημιουργία Χριστουγεννιάτικων Κατασκευών και κολάζ

2η Εβδομάδα (19/9/2022 – 23/9/2022)

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ

• Πρόβες  για την Χριστουγεννιάτικη γιορτή  με  γονείς
  • Kατασκευές  χριστουγεννιάτικες
  • Εκμάθηση χριστουγεννιάτικων τραγουδιών

1η Εβδομάδα (09/01/2023 – 13/01/2023)

Νέο ‘Έτος …. Επιστροφή στα σχολεία

• Προσωπικές εμπειρίες παιδιών για τις μέρες των εορτών
  • Εικαστικές δημιουργίες για το Νέο Έτος 2023
  • Με αφορμή το 2023 μαθαίνουμε τον αριθμό 3
  • Συνέχεια εργαστηρίων δεξιοτήτων «Θεματικός κύκλος : ενδιαφέρομαι και ενεργώ – τίτλος : Φιλαράκια μονιασμένα με χεράκια αδερφωμένα»

2η Εβδομάδα (16/01/2023- 20/01/2023)

ΖΩΑ ΣΕ ΧΕΙΜΕΡΙΑ ΝΑΡΚΗ

• Ενασχόληση με τη θεματική ενότητα «Ζώα σε χειμέρια νάρκη»
  • Μέσα από πλούσιο εποπτικό υλικό ανακαλύπτουμε και μαθαίνουμε τα ζώα που κοιμούνται το χειμώνα
  • Ανάγνωση σχετικών παραμυθιών, και εικαστική έκφραση των παιδιών.
  • Κινητικά παιχνίδια και τραγούδια μας διασκεδάζουν μαθαίνοντας

3η Εβδομάδα (23/01/2023- 27/01/2023)

ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΗΝΕΣ ΤΟΥΣ

• Θεματική ενότητα « οι εποχές του χρόνου και οι μήνες τους.
  • Διαθεματικές δραστηριότητες (Γλωσσικά, μαθηματικά, μουσικοκινητικά παιχνίδια – τραγούδια – εικαστική έκφραση, πίνακες ζωγραφικής)
  • Ανάγνωση σχετικών παραμυθιών, και εικαστική έκφραση των παιδιών.
  • Σχετικά τραγουδάκια!!!!
  • Κατασκευή ατομικών ημερολογίων για κάθε παιδί

1η Εβδομάδα (30/01/2023- 03/02/2023)

Οι 3 Ιεράρχες – Αλκυονίδες μέρες- Αμυγδαλιά

• Σχολικός εορτασμός για τους 3 Ιεράρχες.. Μαθαίνουμε την ιστορία και το έργο τους και ετοιμάζουμε ατομικές κατασκευές
  • Αλκυονίδες μέρες : μαθαίνουμε για το πουλί αλκυόνα (περιγραφή, χαρακτηριστικά, πληροφορίες, εικαστικές δημιουργίες). Στη συνέχεια εξηγούμε στα παιδιά το μύθο της Αλκυόνης και γιατί ονομάζουμε αυτές τις μέρες Αλκυονίδες.
  • Ο Μύθος της Αμυγδαλιάς. Διήγηση του μύθου και ατομικές κατασκευές κολάζ με τις δικές μας αμυγδαλιές που ανθίζουν.

2η Εβδομάδα (6/02/2023 – 10/02/2023)

Τα παιδιά του κόσμου (ΗΠΕΙΡΟΙ ΚΑΙ ΛΑΟΙ ΤΟΥΣ)

• Γνωριμία με τις 5 ηπείρους και τα βασικά τους στοιχεία (μέγεθος, πληθυσμός, τοποθεσία)
  • Γνωριμία με τους λαούς των 5 ηπείρων (Κινέζοι, Ινδιάνοι, Εσκιμώοι κα.). Πληροφορίες για την ενδυμασία τους, τις κατοικίες τους, τις συνήθειές τους κ.α
  • Σύγκριση με εμάς τους Έλληνες και απόκτηση σεβασμού στη διαφορετικότητα.
  • Ομαδικά κολάζ «οι 5 ήπειροι» και ατομικές κατασκευές για κάθε λαό.
  • Έναρξη υλοποίησης του προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που θα υλοποιηθεί την τρέχουσα σχολική χρονιά στα δύο τμήματα του Νηπιαγωγείου μας.
  • Έναρξη εργαστηρίων δεξιοτήτων «Θεματικός κύκλος : Ζω καλύτερα-ΕΥ ΖΕΙΝ – τίτλος : « ΤΑ ΣΗΜΑΤΑ ΜΑΘΑΙΝΩ, ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΗΓΑΙΝΩ»

3η Εβδομάδα (13/02/2023 – 17/02/2023)

Απόκριες

• Ήθη και έθιμα των αποκριών σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας
  • Αποκριάτικες κατασκευές , γλωσσικά και μαθηματικά παιχνίδια
  • Αποκριάτικο πάρτι με μουσική, χορό και παιχνίδια

13/02 Παγκόσμια Ημέρα Ραδιοφώνου

• Μιλάμε τα μέσα μαζικής επικοινωνίας στο παρελθόν και τώρα (ομοιότητες και διαφορές)
  • Μέσα από πλούσιο εποπτικό υλικό μαθαίνουμε ποια είναι τα ΜΜΕ και ποιος ο ρόλος τους
  • Ατομική κατασκευή ραδιοφώνου και τηλεόρασης

4η Εβδομάδα (20/02/2023 – 24/02/2023)

ΚΑΘΑΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ

• Τα έθιμα της Καθαράς Δευτέρας (φαγητό, χαρταετός κα.)
  • Από πού μας ήρθε το Έθιμο του χαρταετού
  • Ομαδικό κολάζ « ο χαρταετός της τάξης μας»
  • Ατομικές κατασκευές Χαρταετών
  • Η Κυρά- Σαρακοστή .. νηστίσιμες τροφές. Κατασκευή της ΚΥΡΑ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗΣ της τάξης μας!!

1η Εβδομάδα (27/02/2023 – 03/03/2023)

Πλανήτες και ηλιακό σύστημα

• Μέσα από πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό γνωρίζουμε τους πλανήτες του Ηλιακού μας Συστήματος (ονόματα, χαρακτηριστικά και θέση στο ηλιακό σύστημα)
  • Διαθεματικές δραστηριότητες (Γλωσσικά, μαθηματικά, μουσικοκινητικά παιχνίδια – τραγούδια – εικαστική έκφραση)
  • Διάστημα και αστροναύτες… κατασκευή του δικού μας πύραυλου προς εκτόξευση!!!

2η Εβδομάδα (06/03/2023 – 10/03/2023)

ΑΝΟΙΞΗ

• Γνωριμία με τα χαρακτηριστικά της άνοιξης: καιρός, συνήθειες, χρώματα, επιστροφή των πουλιών, φρούτα και λαχανικά, άνθιση λουλουδιών
  • Η Άνοιξη μέσα από παραμύθια, ποιήματα, τραγούδια, μουσικά έργα, πίνακες ζωγραφικής.
  • Δημιουργική έκφραση μέσα από εικαστικά έργα και μουσικοκινητικά παιχνίδια με θέμα την άνοιξη.