Προγραμματισμός Γ Τριμήνου

Προγραμματισμός εκπαιδευτικού έργου

7ου Ολοήμερου Νηπιαγωγείου Περιστερίου

Β΄ Τρίμηνο: 13/03/2023 έως 15/06/2023

Ο προγραμματισμός των εκπαιδευτικών δράσεων μπορεί να τροποποιείται ανάλογα με τα ενδιαφέροντα των παιδιών. Επιπρόσθετα τα δύο τμήματα της σχολικής μονάδας ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε τμήματος ενδέχεται να τροποποιήσουν τον μηνιαίο προγραμματισμό τους.

1η Εβδομάδα (13/03/2023 – 17/03/2023)

Χελιδονίσματα- Έντομα

• Τα χελιδόνια επιστρέφουν – Χελιδονίσματα
  • Τραγούδια και αφήγηση ιστοριών για την επιστροφή των πουλιών
  • Κατασκευή φωλιάς για τα χελιδόνια που επιστρέφουν στο σχολείο μας
  • Μαθαίνουμε για τα έντομα που κάνουν την εμφάνιση τους την Άνοιξη (πασχαλίτσα , μέλισσα κα.)
  • Ενασχόληση μέσω έρευνας πεδίου : μέσα από μια βόλτα στην αυλή παρακολουθούμε τα έντομα που εμφανίζονται και τα καταγράφουμε
  • Γνωριμία με τα ονόματα των εντόμων, τα χαρακτηριστικά και την ανατομία τους
  • Κατηγοριοποίηση τους σε ωφέλιμα και βλαβερά
  • Κύκλος ζωής της πεταλούδας και της μέλισσας
  • Ατομικές κατασκευές πάνω στα έντομα
  • Συνέχεια εργαστηρίων δεξιοτήτων «Θεματικός κύκλος : Ζω καλύτερα-ΕΥ ΖΕΙΝ – τίτλος : « ΤΑ ΣΗΜΑΤΑ ΜΑΘΑΙΝΩ, ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΗΓΑΙΝΩ»

2η Εβδομάδα (20/03/2023 – 24/03/2023)

Εθνική επέτειος 25ης Μαρτίου – Ευαγγελισμός της Θεοτόκου

• Μέσα από εποπτικό υλικό και έργα τέχνης μαθαίνουμε για την Ευαγγελισμό της Θεοτόκου.
  • Κατασκευή τρισδιάστατης κάρτας και κρίνου
  • Ιστορικά γεγονότα και πρόσωπα της «Επανάστασης» μέσα από βιβλία και εκπαιδευτικά βίντεο
  • Εκμάθηση τραγουδιών για την επανάσταση
  • Ατομικές κατασκευές για το 1821
  • Σχολική εορτή για την Επέτειο του 1821

3η Εβδομάδα (27/03/2023 – 31/03/2023)

Βιβλίο – ταξίδι σε ένα κόσμο μαγικό γεμάτο περιπέτειες

• Με αφορμή τη Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου 2/4 ασχολούμαστε με τη δομή των βιβλίων. (εξώφυλλο, οπισθόφυλλο κ.α)
  • Μαθαίνουμε για βασικά χαρακτηριστικά του βιβλίου όπως το τίτλο, το συγγραφέα, τις εκδόσεις κ.α.
  • Ατομικές κατασκευές των δικών μας βιβλίων με τους σελιδοδείκτες μας.
  • Αφήγηση παραμυθιού από συγγραφέα.
  • Μαθαίνουμε για τη ζωή και τα θαύματα του Χριστού, για τη Βδομάδα των Παθών και τη σημασία της Ανάστασης.
  • Παρακολούθηση εκπαιδευτικών βίντεο
  • Ανάγνωση σχετικών ιστοριών

1η Εβδομάδα (03/04/2023- 07/04/2023)

Πάσχα

• Πασχαλινά ήθη και έθιμα σε όλη την Ελλάδα μέσα από πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό( επιτάφιος, τσούγκρισμα αυγών, τσουρέκια κα.)
  • Πασχαλινές κατασκευές ( κάρτα, καλαθάκια, σταυρός κ.α)
  • Αφήγηση πασχαλινών παραμυθιών

4η Εβδομάδα (24/04/2023 – 28/04/2023)

Παλαιολιθική εποχή

• Προσωπικές εμπειρίες των μαθητών από τις διακοπές του Πάσχα
  • Έναρξη εργαστηρίων δεξιοτήτων «Θεματικός κύκλος : STEAM – ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ με τίτλο: «« Μικροί επιστήμονες εν δράσει …… Οι παλαιοντολόγοι της τάξης ανακαλύπτουν ……………….»
  • Μέσα από το εργαστήριο ασχολούμαστε με την παλαιολιθική εποχή (πως ζούσαν οι άνθρωποι, πως τρέφονταν, που κατοικούσαν κα)
  • Παρακολούθηση παιδικής ταινίας πάνω στη παλαιολιθική εποχή
  • Λήξη περιβαλλοντικού προγράμματος και διάχυση αποτελεσμάτων στην ευρύτερη σχολική κοινότητα

1η Εβδομάδα (01/05/2023 – 05/05/2023)

Πρωτομαγιά και λουλούδια

• Τι σημαίνει «εργατική πρωτομαγιά»
  • Κατασκευή πρωτομαγιάτικου στεφανιού
  • Γνωριμία με τα είδη των λουλουδιών και τα χαρακτηριστικά (άνθος, βλαστός, φύλλα κα.). μαθαίνουμε το χρειάζεται ένα φυτό για να μεγαλώσει!
  • Διαθεματικές δραστηριότητες (Γλωσσικά, μαθηματικά, μουσικοκινητικά παιχνίδια – τραγούδια – εικαστική έκφραση, πίνακες ζωγραφικής)

2η Εβδομάδα (08/05/2023 – 12/05/2023)

Η γιορτή της Μητέρας

• Συζήτηση με τα παιδιά για τη πολύτιμη ύπαρξη της Μητέρας μας- έκφραση συναισθημάτων
  • Η τέχνη μας παρουσιάζει τη Μητέρα. Γνωρίζουμε πίνακες ζωγραφικής, ποιήματα και τραγούδια με θέμα τη μητέρα
  • Αφήγηση παραμυθιών
  • Κάρτα και δώρο – κατασκευή για τη μητέρα
  • Η ημέρα της μητέρας στο νηπιαγωγείο μας…. Μια μέρα αφιερωμένη στις μαμάδες των παιδιών μας. Επίσκεψη και κοινές δραστηριότητες- κατασκευές.

3η Εβδομάδα (15/05/2023 – 19/05/2023)

Ελληνική μυθολογία

• Αναφορά στους 12 Θεούς του Ολύμπου. Μαθαίνουμε τι αντιπροσωπεύει ο καθένας και τα σύμβολά τους.
  • Κατασκευή μακέτας με τον Όλυμπο και τους 12 Θεούς.
  • Ατομικές κατασκευές τρίαινα του Ποσειδώνα, αστραπή του Δία κα.
  • Αφήγηση παραμυθιών και παρακολούθηση εκπαιδευτικών βίντεο με θέματα από την Ελληνική Μυθολογία.
  • Διαθεματική προσέγγιση θεμάτων από την Ελληνική Μυθολογία όπως Θησέας και Μινώταυρος και οι Άθλοι του Ηρακλή ( δραματοποίηση μύθου, εικαστική απόδοση με διάφορες τεχνοτροπίες των άθλων, μαθηματικές και γλωσσικές δραστηριότητες κα.)

3η Εβδομάδα (22/05/2023 – 26/05/2023)

Δημοτικό σου ερχόμαστε

• Ομαλή μετάβαση  στο  Δημοτικό  σχολείο -σκέψεις   και   προσδοκίες  παιδιών
  • Προετοιμασία για επίσκεψη στο  Δημοτικό  Σχολείο. Ετοιμάζουμε ερωτήσεις και απορίες που έχουμε και δώρα – κατασκευές για τα παιδιά της πρώτης δημοτικού που θα μας υποδεχτούν στην τάξη τους.
  • Υλοποίηση κοινών  δραστηριοτήτων  με  παιδιά  της  Α΄ Δημοτικού
  • Σύγκριση νηπιαγωγείου και δημοτικού ( τάξεις, αντικείμενα μέσα στη τάξη κα.)
  • Ετοιμασίες εξωφύλλων φακέλων μαθητών

1Η Εβδομάδα ( 29/05/2023 – 2/06/2023)

Ιούνιος ο θεριστής

• Γνωριμία με το καλοκαίρι (καιρός, φρούτα, λαχανικά, συνήθειες, μήνες κ.α.)
  • Διαδικασία του θέρους, τι είναι, πότε γίνεται, από ποιους κ.α. Μέσα από εκπαιδευτικά βίντεο παρακολουθούμε γιατί ονομάζουμε το μήνα Ιούνιο Θεριστή.
  • Πρόβες για την καλοκαιρινή γιορτή

2η Εβδομάδα (5/06/2023 – 9/06/2023)

Θαλάσσια ζωή

• Γνωριμία με τα ζώα της θάλασσας, τους κινδύνους που διατρέχουν και πως μπορούμε να τα προστατεύσουμε