Το πρόγραμμα “Βιβλία σε ρόδες ” , αφορά την ανάπτυξη της φιλαναγνωσίας , με διάφορες θεματολογίες .

Για την φετινή χρονιά, το θέμα που επεξεργάζεται το σχολείο μας είναι “Συναισθήματα”

Τα παιδιά δανείζονται τα βιβλία και στην συνέχεια μαζί με τους γονείς τους, δημιουργού μια κατασκευή που έχει σχέση με την ιστορία , χρησιμοποιώντας ότι υλικά θέλουν , χωρίς κανέναν περιορισμό στον τρόπο κατασκευής  ! Η μόνη προϋπόθεση είναι να διασκεδάσουν μαζί με τους γονείς τους !!!

Στην συνέχεια η κατασκευή έρχεται στο σχολείο και κάθε παιδί την παρουσιάζει στους φίλους του , μαζί  με το βιβλίο , με μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό !

Κούκλες, παιχνίδια , επιτραπέζια, κολάζ, αφίσες, μαριονέτες και πολλές άλλες ιδέες !!!

Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία μας !!!

Μερικά δείγματα που έφτασαν στο σχολείο μας !!!