Μιας και η άνοιξη είναι η εποχή της άνθισης, της αναγέννησης της φύσης, σκεφτήκαμε πως είναι ευκαιρία να γνωρίσουμε αυτήν την αλλαγή της φύσης μέσα από το μύθο της Περσεφόνης.
Αρχικά λοιπόν μπορείτε να βάλετε στα παιδιά να ακούσουν την αφήγηση του μύθου από το μοναδικό Διονύση Σαββόπουλο.
Αφού έχουν κατανοήσει το μύθο, σας παραθέτουμε κάποιους πίνακες ζωγραφικής σχετικούς με αυτόν, που τα παιδιά καλούνται να τους τοποθετήσουν με τη σωστή χρονολογική σειρά π.χ. πρώτα θα βάλουν αυτόν που αναπαριστά την εικόνα που συνέβη πρώτη.
Στην εμπέδωση του μύθου ίσως σας βοηθήσουν τα ακόλουθα φύλλα εργασίας που θα μπορούν τα παιδιά να συμπληρώσουν παρακάτω:
Ο σκοπός του άρθρου είναι εκπαιδευτικός και μη κερδοσκοπικός, σύμφωνα με το άρθρο 21 του Ν.212/93.