ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ,ΜΠΑΜΠΑ!!!

ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ,ΒΙΝΣΕΝΤ ΒΑΝ ΓΚΟΓΚ

Η γιορτή του πατέρα, λοιπόν, που κάθε χρόνο  δεν τη  γιορτάζουμε  στο νηπιαγωγείο, μιας και πέφτει πάντα την 3η Κυριακή του Ιουνίου, όπου τα σχολεία έχουν ήδη κλείσει, έφτασε.  Φέτος μας δίνεται η ευκαιρία να πούμε «Χρόνια πολλά» στους μπαμπάδες μας και να τους ετοιμάσουμε μια ζωγραφιά ή μια καρτούλα για να τους εκφράσουμε την αγάπη μας!!!

Είναι γεγονός ότι τα παιδιά για να μεγαλώσουν και να αναπτυχθούν , χρειάζονται και τους δύο γονείς τους, ο ρόλος τους πλέον στην οικογένεια είναι ίσος. Σήμερα όλοι οι μεγάλοι ψυχολόγοι έχουν τονίσει τη σημασία που έχει για το παιδί, η αρμονική σχέση με τον πατέρα του και κυρίως στο ρόλο που παίζει αυτός για την εδραίωση του συναισθήματος της ασφάλειας στη ψυχή του παιδιού, έστω κι αν σε ορισμένες περιπτώσεις  είναι ο μπαμπάς του «Σαββατοκύριακου». Όπως είπε και  ο Σ. Φρόυντ: “Δεν μπορώ να σκεφθώ καμία άλλη ανάγκη στην παιδική ηλικία, τόσο δυνατή όσο η ανάγκη της πατρικής προστασίας”.

Δείτε τις δικές μας καρτούλες (ιδέα από το Σύγχρονο Νηπιαγωγείο)

Ακόμη διαβάστε τι κάνουν οι μπαμπάδες του δικού μας σχολείου για τα παιδάκια τους- σύμφωνα πάντα με τα ίδια:

• τα παίρνουν στον ώμο τους για να δούνε τον κόσμο από ψηλά
  • τα δίνουν  αγκαλίτσες
  • τα πηγαίνουν βόλτες
  • δουλεύουν και φέρνουν στο σπίτι χρήματα
  • πηγαίνουν μαζί στο παιχνιδάδικο και αγοράζουν παιχνίδια
  • παίζουνε μαζί τους ποδόσφαιρο
  • πηγαίνουν για φαγητό μαζί τους
  • παίζουνε μαζί τους “μποξ”

Τέλος ακούστε το παρακάτω πολύ όμορφο τραγούδι για τον μπαμπά….

Μουσική: Τατιάνα Ζωγράφου

Στίχοι: Μάκης Τσίτας

Από το άλμπουμ ‘Τατιάνα Ζωγράφου – Μια Νότα Μού Χτυπά Το Τζάμι’

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!!